Netflix şifresi paylaşanlara kötü haber geldi, işte detaylar

Netflix şifresi paylaşanlara kötü haber geldi, işte detaylar

Netflix şifresi paylaşanlardan mısınız? Yeni gelen bilgiler, platformun bu tip aktiviteleri sonlandırmak için harekete geçtiği yönünde.

Netflix, dünyanın en popüler streaming platformlarından bir tanesi ve ülkemizde de faaliyetlerini sürdürüyor. Yeni gelen bilgiler, platformun kullanıcılar arasında sıklıkla yaşanan “şifre paylaşımı” etkinliklerini sınırlandırmaya yönelik yeni adımlar attığını gösteriyor.

Netflix’in pek çok farklı abonelik modeli bulunuyor. Sadece akıllı telefonunuzda izleyebileceğiniz gibi, yüksek çözünürlüklü akıllı televizyonunuzda da izleyebilirsiniz. Fiyatlar arttıkça, kullanıcılar da farklı izleme yöntemleri geliştirebiliyorlar. Tabii bunu kendi aralarında yapıyorlar. Örneğin, bir Netflix hesabı açılıyor ve bu hesabı farklı yerlerde yaşayan 3-4 kişi kullanabiliyor. İşte bu da Netflix’in işine gelmiyor. “Bu tip şeyler yalnızca Türkiye’de oluyordur” diye düşünmeyin, zira pek çok ülkede yaşanan şeyler bunlar.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz üzere, Netflix yeni şeyler deniyor. Bazen karşınıza bu ekran gelebilir. Eğer hesap sizin ise, e-mail ya da SMS ile doğrulama yapabilirsiniz. Eğer hesap sizin değilse, “Daha sonra hatırlat” diyerek kısa bir süre kazanma şansınız da var.

Netflix şifresi paylaşımları son bulabilir

Netflix şifresi paylaşanlara kötü haber geldi, işte detaylar

Netflix: “Eğer bu hesabın sahibiyle aynı evde yaşamıyorsanız, izlemeye devam edebilmek için kendi hesabınıza ihtiyacınız var. Bugün katılabilir ve 30 gün boyunca ücretsiz izleyebilirsiniz.”

Evet, konu oldukça açık. Doya doya izlemek istiyorsanız, kendi hesabınızı açmalı ve bunun karşılığında da parasını ödemelisiniz. Tabii burada hesap güvenliği de önemli. Yani Netflix, bu tip IP bağlantı takiplerinde bulunarak hesabınızın farklı kişilerin eline geçmesini de önleyebilir. Bunu da unutmamak gerekli. Bu deneme sürecinin şimdilik yalnızca akıllı televizyonları kapsadığını ekleyelim.

Netflix Türkiye, yakın zamanda zam yapmış ve izleyicilerin tepkisini çekmişti

Netflix Türkiye, yakın zamanda fiyatlandırmalarında değişikliklere gitmiş ve bu da izleyicileri üzmüştü. Artık aylık plan ücretleri 26,99 TL’den başlıyor ve iş böyle olunca da tek bir Netflix şifresi ile birden fazla izleyicinin hesabı kullanma ihtimali artıyor.

Netflix üyeliğinin bir güzel tarafı ise, ekstra maliyetinin olmaması ve sözleşme sunmaması. Yani istediğiniz ay iptal edebiliyor, istediğinizde de tekrar aktifleştirebiliyorsunuz.

Bir de, “kötüye kullanım” tespit edildiği için Türkiye’de “30 günlük ücretsiz deneme süresi”nin kaldırıldığını hatırlatalım. Aslına bakılırsa Netlix’in bilinenden daha fazla izleyicisi var, ama konu “para ödeme” kısmına gelince işler değişiyor.

>> Apple AirPods 3 görselleri sızdırıldı: İşte detaylar