Google Fotoğraflar güvenlik açığı ile gündemde

Google Fotoğraflar

Google’ın fotoğraf depolama hizmeti olan Google Fotoğraflar, iOS platformunda güvenlik açığı ile karşı karşıya.

.

Google, Pixel telefonlarını tanıttığı zaman Fotoğraflar uygulamasında sınırsız fotoğraf yedekleme özelliğini sunmuştu. Sadece Pixel, Pixel 2 ve Pixel 3 sahiplerinin kullanabildiği fotoğrafları yüksek kalitede yedekleme özelliği bugün iOS platformunda patlak verdi.

Fotoğraflar uygulaması iOS platformunda, uygulama kaynaklı bir açıktan dolayı sınırısız fotoğraflama imkanı sunuyor. Bildiğiniz gibi iOS 12 ile birlikte JPEG formatına rakip olarak HEIC formatı ortaya çıkmıştı.

Google Fotoğraflar

HEIC formatı sayesinde resimdeki kaliteden çok az ödün vererek, daha düşük MB’lı resim ve fotoğraflar depolanabiliyordu. Google’ın Fotoğraflar uygulamasına HEIC formatında resim/fotoğraf yükleyenler, fotoğrafları orijinal kalitede sınırsız olarak depolayabildiğini fark etti.

Google Pixel 4 güvenlik konusunda sınıfta kaldı

Google’ın da fark ettiği bu olayın güvenlik zaiyatından dolayı kaynaklandığı düşünülüyor. İnternet devi konuyla ilgili açıklama yaparak; bu sorunun farkında olduklarını ve en kısa zamanda bu sorunu çözeceğini belirtti. Google cephesi ayrıca iOS’te bu açığı fırsata çevirmenin de çok yanlış olduğunu belirtiyor.

. . . . .