Galaxy S22: Birileri Gizlice Telefon Kameranızdan Sizi İzliyor Olabilir! Peki Ne Yapmalı?

Samsung, Galaxy S22 serisi için hazırladığı yeni tanıtım videosunda, gizlilik ve güvenlik unsurlarını ön plana alıyor. Yeni bir akıllı telefon her zaman heyecan vericidir, ama öte yandan, güvenli kullanım da önemlidir, değil mi?

Samsung, yeni Galaxy S22 akıllı telefon ailesi için 1.34 dakika uzunluğunda yeni bir video yayınladı ve bu videonun temasını da “Gizlilik ve güvenlik” olarak belirledi.

Günümüzde, akıllı telefonlar elimiz ayağımız gibi. Hemen her noktada onlara başvuruyoruz. Gerek iş gerekse de özel yaşantımızda, bu akıllı cihazlarla uzun süreler geçiriyoruz denebilir. Peki bunları yaparken “güvenlik” tarafına ne kadar özen gösteriyoruz? Öyle ya, indirdiğimiz her uygulama, bağlantı kurduğumuz her site, bizden belirli konularda “izinler” talep edebiliyor ve bazen bunlara hiç dikkat etmediğimiz de oluyor. Bu, ister istemez kötü niyetli kişilerin eline koz verdiğimiz anlamına geliyor olabilir.

Biliyorsunuz, genellikle güvenlikle alakalı Apple’dan tanıtıcı videolar gelir ve Apple, iOS işletim sistemiyle en güvenli kullanımı sunduğunu belirtir. Görünüşe göre Samsung da Galaxy S22 ailesiyle Apple’dan geri kalma düşüncesinde değil.

Samsung’un yeni videosunda, kullanıcılara “uygulama izni ve konum takibi” gibi konularda pek çok farklı seçeneğin sunulduğu gösteriliyor.

Evet, bir Android telefona bir uygulama yüklediğimizde, bize “Mikrofon, Fotoğraf Galerisi, Kamera” erişimi gibi pek çok izin isteği sorabiliyor. Samsung ise, izin seçeneklerini biraz daha kapsamlı ve kısa aralıklarla hatırlatılabilecek şekilde düzenlemiş. Örneğin, kamera izni isteniyorsa, bunu sadece uygulamanın ihtiyaç duyduğu anda aktifleştirebilirsiniz.

Konum takip izni mi isteniyor, bunu da yalnızca ihtiyaç duyduğunuz an aktifleştirebilirsiniz. Geriye kalan süreçte, tüm izin isteklerini kapatabilir ve bir nevi kendinizi dünyadan soyutlayabilirsiniz. Bu süreçte hiçbir bilginin kaydedilmediği de belirtiliyor, ama yine de konu yazılım olunca ister istemez şüpheler hep olacaktır.

galaxy s22 ultra

Samsung Galaxy S22 ailesi, üç üyeden oluşuyor: Galaxy S22, S22+ ve S22 Ultra

Galaxy S22, yeni serinin başlangıç seviye modeli. 6.1 inç değerde FHD+ ekranı, Dinamik AMOLED 2X teknolojisi üzerine inşa edilmiş. Yalnızca 168 gram ağırlıktaki telefon, arka tarafta üçlü kamera sistemine sahip.

Galaxy S22+, aynı ekran teknolojisini kullanıyor, ama daha büyük bir ekran boyutuna sahip; 6.6 inç. Bu cihaz, 8GB RAM ve 256GB depolama değerlerine sahip. Kamera sistemi, S22 ile aynı ve pil tarafında da 4500mAh kapasite sunabiliyor.

Galaxy S22 Ultra ise, Galaxy serisinde şimdiye dek hazırlanmış en iyi model olarak gösteriliyor. 6.8 inç değerdeki Dinamik Amoled X2 ekranı, 1750nit değerde parlaklık sunabiliyor, ki bu gerçekten çok etkileyici bir değer.

108MP geniş açılı kamera, 4nm üretilmiş işlemci ve 45w kablolu şarj destekli 5000mAh pili bulunan ürün, aynı zamanda gelişmiş S PEN ile gelişmiş yazma ve çizim deneyimleri de sunabiliyor.

İlgili Haberler

>> The Lord of the Rings: The Rings of Power Teaser Trailer (Video) Yayınlandı!