Gazeteciler Bilgisayar Korsanlarının Saldırısına Uğradı: Çok Tuhaf Olaylar Oluyor

Gazeteciler bilgisayar korsanlarının

Gazeteciler bilgisayar korsanlarının saldırıları ile boğuşuyor. Bugünlerde siber saldırıların çok daha fazla arttığı görülüyor. Özellikle Türkiye’de tuhaf olaylar yaşanıyor.

Hatırlayacağınız üzere bundan yaklaşık olarak 2 hafta kadar önce Türkiye’de e-devlet verilerinin sızdırıldığı iddia edildi. Tüm bu iddialar İçişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmış olsa bile yine de tedirginlik hat safhaya çıktı. Birçok kişi e-devlet verilerinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini düşünüyor.

Birçok kurum ve kuruluştan sızdırılan verilere bakıldığında bilgisayar korsanlarının ne kadar tehlikeli olduğunu anlamak kolaylaşıyor. Siber saldırıların özellikle Türkiye’de tanınmış gazetecilere yönelmesi işi başka bir noktaya taşıdı. Son olarak gazeteci Nevşin Mengü ile ilgili bilgiler çalındı.

Gazeteciler bilgisayar korsanlarının saldırıları ile karşı karşıya

Bilgisayar korsanları genellikle bilgileri çaldıktan sonra karanlık internette satışını gerçekleştiriyor. Tüm bu veriler belirli miktarlarda satılıyor. Ancak son dönemlerde iş çok tuhaf bir noktaya vardı. Mesela gazeteci Nevşin Mengü tarafından yapılan paylaşımlarda kendisinin bir WhatsApp grubuna alındığı görülüyor.

Gazeteciler bilgisayar korsanlarının

Bilgisayar korsanları ünlü gazetecilerin bilgilerini ele geçirdikten sonra onları WhatsApp grubunda topladı. Hatta WhatsApp grubunun ismi haraç kestiğim ünlüler oldu. Son derece tuhaf olan bu olay bugüne kadar ilk defa yaşandı. Bilgileri ele geçirilen gazeteciler arasında İsmail Saymaz, Cüneyt Özdemir ve Fatih Portakal gibi isimler de var.

Bilgilerin yayılmaması için kripto para talep edildi

Hackerlar tüm bu bilgilerin yayılmaması için 1 Ethereum talep etti. Bu talebin karşılanmaması halinde bütün verilerin internette paylaşılacağı söylendi. Fakat işin tuhaf tarafı tüm bu verilerin nerede ele geçirildiği henüz tam olarak bilinmiyor. Siber saldırılar nedeni ile güvensiz bir ortam oluştu.

Rusya ve Ukrayna savaşı ile birlikte birçok hacker saldırılarını artırdı. Siber güvenlik artık günümüzün en önemli konuları içerisinde yer alıyor. Hem vatandaşlar hem de tanınmış isimler büyük risk altında. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Çin Siber Saldırı İddiaları İle Çalkalanıyor: Bilgisayar Korsanları Devrede

>> Kullanıcı Verileri Satışa Sunuluyor: Siber Güvenlik Tehditleri