Kullanıcı Verileri Satışa Sunuluyor: Siber Güvenlik Tehditleri

ABD Çin'e yeni yasaklar

Kullanıcı verileri satışa sunularak büyük bir siber güvenlik tehdidi ortaya çıkarılıyor. Ünlü bir komedyen tarafından yapılan açıklamalar tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.

Genelde siber güvenlik uzmanları veri hırsızlığı ile ilgili uyarılarda bulunuyor. Fakat ilk defa bir komedyen bu konuda bazı uyarılarda bulundu. Ünlü komedyen John Oliver tarafından yapılan açıklamalarda kullanıcı verilerinin politikacılar tarafından satın alındığı ifade edildi. Ortaya atılan bu iddia gündeme bomba gibi oturdu.

Konuyla ilgili konuşan ünlü komedyen ortaya ilginç iddialar attı. Telefon, bilgisayar veya herhangi bir teknolojik alet kullanan kişilerin aslında çok kolay bir şekilde veri hırsızlığına uğrama ihtimali olduğu söylendi. Yaptığı açıklamalarda kullanıcı verilerini satın alan kişilerin ise politikacılar olduğunu belirtti.

Kullanıcı verileri satışa çıkıyor

Kullanıcı verilerini satın alan kişilerin politikacılar olması işin rengini değiştiriyor. Ele geçirilen tüm bu veriler ile birlikte bazı yeni politikalar belirleniyor. Böylece seçim zamanı politikaları seçmenlerin ihtiyaçlarına göre belirleme konusunda daha fazla başarı elde ediliyor.

Kullanıcı verileri satışa

Bilgisayar korsanları eğer isterlerse başka şirketlerden veya platformlardan kullanıcı verilerini ele geçirebiliyor. Konu ile ilgili ortaya atılan iddiaya göre artık bilgisayar korsanlarına bile gerek yok. Çevrimiçi ücretsiz hizmet aldığınız tüm platformlar size ait verileri ele geçiriyor. Böylece politikacılara büyük bir avantaj sağlanıyor.

Kişisel bilgiler güvende değil

Konu ile ilgili ortaya çıkan detaylara göre çevrimiçi ücretsiz satın alınan her şeyde ürünün kullanıcılar olduğu ifade edildi. Hiç kimsenin kişisel bilgileri güvende değil. Bu kişisel verileri satın alan şirketler politikacılara büyük oranda destek sunabiliyor. Hatta bir dönem Donald Trump ile ilgili buna benzer iddialar ortaya atılmıştı.

Küresel çapta özellikle diktatörlerin bu tür kullanıcı verilerine çok daha fazla ihtiyaç duyduğu biliniyor. Kullanıcıların bütün verilerinin satılarak para kazanıldığı bir ortamda ne yazık ki güvenlikten bahsetmek mümkün değil. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Siber Güvenlik Yardımlarına Devam Ediyor: Bel Kemiği Oldu

>> Çin Siber Saldırı İddiaları İle Çalkalanıyor: Bilgisayar Korsanları Devrede