Gmail Hesaplarınızın Güvenliği İçin Dikkatli Olun: Mavi Tiklere Güvenmeyin

Gmail Hesabı Çalınanlar

Gmail hesaplarınızın güvenliği tehlike altında olabilir. Hatta bu konuda mavi tikli hesaplara bile güvenmek doğru değil. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Gmail, dünyanın en popüler ve en güvenilir e-posta servislerinden biridir. Google’ın yıllardır sağladığı özellikler ve güvenlik iyileştirmeleri, kullanıcıların spam e-postaları otomatik olarak yakalayabilmesini ve hackerlara karşı korunmasını sağlamada büyük bir başarı elde ettiğini göstermektedir.

Ancak Google, 4 Mayıs’ta Twitter Blue’ya benzer yeni bir güvenlik özelliği olan mavi onay işaretini tanıttı. Bu mavi tik, orijinal şirketlerden gelen e-postaların yanında görünmesi gerekiyordu, ancak son iddialara göre dolandırıcılar da bu özelliği kötü amaçlı olarak kullanmaya başladı.

Gmail Hesaplarınızın Güvenliği Tehlikede

Google’ın bu güvenlik iyileştirmesinin, şirketlerin orijinal e-posta hesaplarını ayırt etmelerini sağlaması beklenirken, bu özelliğin kötüye kullanılabilecek bir açığı olduğu ortaya çıktı. Araştırmacı Chris Plummer, hackerların bu özelliği kötüye kullanabileceklerini gösterdi. Sahte e-postalar, bir şirketin resmi logosunu ve Gmail onay işaretini içerebilir ve bu e-postaların gelen kutunuza düşebilir.

Gmail hesaplarınızın güvenliği

Örneğin, UPS şirketinden gelen gibi görünen bir e-posta alırsanız, gerçekte sahte bir e-posta olduğunu domain kısmından anlayabilirsiniz. Bu sahte e-postalar, sizden adres gibi bilgilerinizi isteyebilirler. Kesinlikle böyle bilgileri vermeyin.

Gmail Hesaplarınızın Güvenliği İçin Dikkatli Olun

Hackerlar, bu e-postalar aracılığıyla adresinizi, doğum tarihinizi ve benzeri kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışabilirler. Yeni bir yöntem olarak da bu e-postaları bir şirket adına göndermektedirler.

Google’ın bu sorunu ne zaman çözeceği belirsizdir. Bu nedenle, Gmail’de görünen mavi onay işaretlerine güvenmemeniz önemlidir. Her zaman gönderen adresinin şüpheli olup olmadığına dikkat edin. Gmail üzerinden kimseye özel bilgilerinizi vermeyin ve şüpheli olduğunuz hesaplarda ilgili şirketleri arayarak müşteri hizmetleriyle iletişime geçin.

Gmail hesaplarınızın güvenliği için dikkatli olun!

Görüşlerinizi ve deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Samsung Yeni İşletim Sistemi Güncellemesinde Zorlanıyor