Nvidia RTX 3050 ve Intel Tiger Lake’in Detaylarına Erişildi

Nvidia RTX 3050 hakkında ortaya çıkan bilgiler Tiger Lake işlemciler hakkında da yeni bilgiler gösteriyor
Google News Abone Ol

Nvidia Ampere mimarisinin giriş seviye ekran kartı olması beklenen RTX 3050 hakkında detayları ortaya çıktı. Bununla birlikte, Intel’in yeni işlemci mimarisine dair ilk detayları da öğrendik.

Nvidia’nın dizüstü bilgisayarlara sunacağı RTX 3050 Ti, ilk kez Asus Dash 15 bilgisayarında listede yer almıştı. Biz de sizlerle bu haberi paylaşmıştık. Şimdi ise Ti olmayan RTX 3050’nin varlığı ortaya çıktı. Ekran kartı ve işlemcilerin performansını listeleyen bir platformda kart ilk kez göze çarptı. Ortaya çıkan bilgilere göre GeForce RTX 3050 16 işlem ünitesi içeriyor. Ayrıca, kartın çekirdeği 1,060 MHz hızında çalışma kabiliyetinde. Bununla birlitke bu giriş seviyesi RTX kart 4GB VRAM ile satışa çıkacak.

RTX 3050 Ti için GTX etiketi kullanılmaması önemli

Ortaya çıkan bilgilerde özellikle kartın önbelleğinin GDDR6 olup olmaması hakkında bir bilgi verilmediği göze çarptı. Lakin henüz duyurulmamış bir kart için bunu yorumlamak henüz zor. Bununla birlikte, kartın 128-bit veri yolu kullanacağı tahminini yapmak zor değil. Karttaki 16 işlem birimi ortaya çıkan bilgiler arasından dikkatimizi çekenlerden biri. Daha önceki kartlarda işlem birimi başına 128 CUDA çekirdeği vardı. Bu da tahmini olarak bu kartta 2048 CUDA çekirdeği olacağını gösterir.

Karşılaştırmak gerekirse mobil RTX 3060 GPUlar, 3840 CUDA çekirdeği ile geliyor. Bu da kartın performansını bize yorumlama şansı verir. Bu çok yüksek bir performansa tekabül etmiyor. Ne var ki kartta yer alacak muhtemel DLSS 2.0 desteği güncel oyunları yüksek çözünürlükte oynamamızı sağlayacağı anlamına geliyor.

Nvidia RTX 3050 hakkında ortaya çıkan bilgiler Tiger Lake işlemciler hakkında da yeni bilgiler gösteriyor

RTX 3050’nin ortaya çıktığı sistem başka henüz bilmediğimiz parçalar da taşıyor. Sistemde Core i5 11400H isimli bir Tiger Lake işlemci yer alıyor. Bu gizemli işlemci ise 6 çekirdek yanında 12 iş birimi taşıyor.

Tüm bunların yanında sistemin ortaya çıktığı Geekbench isimli sitede RTX 3050 yanında Core i5 11400H işlemcili sisteme testler de uygulandı. Testlerin sonucunda tek bir işlem üzerinden 1.387 puanı bu sistem topladı. Çok parçalı işlemlerde yapılan testlerde ise 4.934 puanı yine sistem toplamayı başardı. Görülen o ki bir önceki nesilden kalma Core i5 10400H’ye nazaran başarılı bir gelişim sağlandı.

Şimdilik bilgilerimiz bu kadar. Yakında bu kart ve işlemci hakkında sizlere daha fazla bilgi paylaşmayı umuyoruz. Haberlerimizi takip etmeye ve görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

Diğer haberler:

>> AMD Radeon RX 6700 XT ‘nin Performansı Ortaya Çıktı. İşte Detaylar

>> Ekran Kartı Darboğazı Sona Erecek Gibi Değil


CEVAP VER