Google 250 Bin Dolarlık Hata Yaptı: Üstelik Uzun Süre Farkına Varmadı

Google 250 bin

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google 250 bin dolarlık hata yaptı. Şirketin bu hatasının uzun bir süre farkına varmaması ise bir diğer alay konusu oldu.

Google milyarlarca dolarlık bir gelire sahip. Şirket bu gelirinin önemli bir bölümünü reklamlar üzerinden sağlıyor. Ayrıca blog yazarlarına veya diğer birçok içerik üreticiye yüklü miktarlarda ödemeler yapıyor. Fakat bu ödemeler nadiren 250 bin dolar gibi seviyeleri buluyor.

Şirketin yaptığı hata işte tam olarak buradan kaynaklı. Sam Curry isimli bir adam Twitter üzerinden paylaşım yaptı. Onun bu paylaşımı ile birlikte Google hatasının farkına vardı. Kendisi şirketin ona durduk yere 250 bin dolar gönderdiğini söyledi. Üstelik bu parayı alması için herhangi bir neden yoktu.

Google 250 bin dolarlık yanlışlık yaptı

Konuyla ilgili ortaya çıkan haber servislerine baktığımızda şirketin büyük bir hata yaptığını görüyoruz. Google kendi resmi hesabı üzerinden bu hatayı kabullendi. Ancak Sam Curry isimli blog yazarı eğer kendisine yanlışlıkla böyle bir para gönderildiğini söylemeseydi belki de Google hiç durumdan haberdar olmayacaktı.

Hesabında aniden 250 bin dolar gören bu blog yazarı durumu Google yetkilileri ile paylaşmak için farklı bir yol denedi. Twitter platformu üzerinden Google’ın kendisine 250 bin dolarlık bir gönderim yaptığını söyledi. Üstelik bu parayı alması için herhangi bir neden yoktu. Ancak o parayı alıp kayıplara karışmak yerine farklı bir yol denedi.

250 bin doları geri iade etti

Sam Curry 250 bin dolarlık parayı geri iade etti. Böylece önemli bir yanlışlık giderilmiş oldu. Fakat buradaki esas önemli olan tuhaflık ise Google’ın 3 hafta boyunca durumdan haberdar olmamasıydı. Google 250 bin dolarlık parayı 3 hafta boyunca hiç sormadı bile.

ABD’li teknoloji devi için bu para herhangi bir değere sahip değil. Yıllık milyarlarca dolarlık geliri olması nedeniyle bu parayı önemsemiyor. Fakat bir çalışan tarafından böyle bir hata yapılmış olması kritik güvenlik açığı oluşturuyor. Belki de birden fazla kişiye buna benzer para gönderimleri gerçekleşti.

İlgili Haberler:

>> Google Yeni Döneme Bazı Güncellemelerle Başlıyor: Şirket Yeni Politikasını Belirliyor

>> Mobil Uygulamalarda Yeni Dönem Başlıyor: Google Play Store Değişikliği