Google ChatGPT Yarışında İşler Kızışıyor | Yeni Yapay Zeka

Aleph Alpha Avrupa yapay

Google ChatGPT yarışında işler çok başka bir noktaya ulaştı. CEO, yeni yapay zeka modelinin ChatGPT’yi geride bırakacağını ve sürpriz özellikler sunacağını belirtti.

. .

Google ve OpenAI arasındaki üretken yapay zeka yarışı giderek kızışıyor. DeepMind CEO’sunun yeni bir açıklaması ise, Google’ın geliştirdiği yeni yapay zeka modelinin büyük etkiler yaratacağını iddia etti. AlphaGo’nun karar verme yeteneklerini temel alan Gemini adlı bu yeni yapay zeka modeli, ChatGPT’yi “ultra güçlü” bir şekilde geride bırakmayı hedefliyor.

Google ChatGPT Yarışında Yeni Hamleler

Gemini henüz geliştirme aşamasında ve yakın bir zamanda piyasaya sürülmesi beklenmiyor. Ancak üstün problem çözme ve karar verme potansiyeli, üretken yapay zeka yarışında önemli bir rol oynayabilir. CEO Hassabis, “Ayrıca oldukça ilginç olacak bazı yeni yeniliklerimiz de var” diyerek heyecanı arttırdı.

Google ChatGPT yarışında

Google, bir süre önce düzenlenen I/O 2023 etkinliğinde Bard ve PaLM 2 gibi dil ile ilgili yeniliklerini duyurmuştu. Bu yenilikler dikkat çekici olsa da, ChatGPT-4’ün hâlâ pazarda daha büyük bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün.

Ancak Google, yeni Gemini modeli ile bu algıyı değiştirmeyi hedefliyor. DeepMind tarafından geliştirilen AlphaGo, 2016 yılında Go oyununda bir insanı yenerek bu alanda bir dönüm noktası olmuştu. AlphaGo’nun yetenekleri, şimdi de Gemini’de kullanılacak.

Google ChatGPT Yarışında Gemini Sürprizi

Google, hesaplamalı görevlerin doğruluğunu artırmak için yapay zekanın rolünü güçlendirmek istiyor. Bu amaçla Bard’a yazılan kodun yürütme yeteneğini ekledi. Bu yenilik sayesinde Google, matematik problemlerini çözebilme ve kod çıktılarını gösterebilme yeteneklerine sahip olacak.

Gemini’nin geliştirilme süreci devam ediyor ve gelecekte yapay zekaya dayalı uygulamalarda büyük bir ilerleme sağlayabileceği öngörülüyor. Google’ın bu güçlü yapay zeka modeli, gelecekte yeni sürprizler ve geliştirmelerle karşımıza çıkabilir.

İlgili Haberler:

>> iPhone’un Gizli Düğmesi Olduğunu Biliyor Muydunuz? Düğmeye Basınca Bakın Neler Oluyor

. . . . .