Starlink Askeri Amaçlarla Kullanılacak | Hangi Ordu Kullanmaya Başladı?

Starlink abone sayısı

Uydudan internet hizmeti sunan Starlink askeri amaçlarla kullanılmaya başlanıyor. Japonya Savunma Kuvvetleri’nin yaptığı son açıklamaya göre, Mart ayından bu yana Japonya ordusu uydu internet hizmetini test ediyor. Starlink’in Ukraynalı birlikler tarafından da kullanıldığını hatırlatalım.

Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada, kara, hava ve deniz birliklerinin daha güçlü iletişim kurabilmesi amacıyla Starlink’i kullanmak istediklerini belirtti. Bakan ayrıca, test sonuçlarına göre bakanlığın Starlink’i güçlendirmek için çalışabileceğini de ifade etti.

Starlink Askeri Amaçlarla Satışa Sunulacak

Japonya’nın hedefi ise Starlink’i gelecek yıl Nisan ayına kadar tamamen askeri birliklerine entegre etmek. Japonya’nın sabit yörüngedeki iletişim uydularıyla birlikte çalışacak olan Starlink uyduları, alçak yörüngede bir takımyıldızı oluşturacak.

Starlink askeri amaçlarla

Raporlara göre Starlink, Japonya’da yaklaşık 10 noktada test ediliyor. Elon Musk’ın internet şirketi olan Starlink, 3700 uyduya sahip alçak yörüngede faaliyet gösteriyor ve Ukrayna’da Rusya ile savaş halinde olan birliklere yardımcı olmuştu.

Starlink Askeri Amaçlarla Sahada Olacak

Elon Musk, Starlink’in maliyetlerini sürekli olarak karşılayamayacaklarını belirterek Pentagon’dan yardım ödemesi talep etti. Rusya ise Starlink’in savaş alanında kullanılmasını eleştirdi ve engellemeye çalıştı, ancak henüz somut bir adım atılmadı.

Daha önce Rusya ve Çin, Starlink uydularının ulusal güvenliği tehdit etmesi durumunda devre dışı bırakılabileceğini açıklamıştı. Japonya ise tam tersine Starlink’i benimsemek istediğini ifade etmektedir. SpaceX ve Japonya arasındaki anlaşmanın detayları şu anda belirsizliğini korumaktadır.

İlgili Haberler:

>> iPhone’un Gizli Düğmesi Olduğunu Biliyor Muydunuz? Düğmeye Basınca Bakın Neler Oluyor