Trump, Xiaomi ile birlikte 10 şirketi kara listeye aldı

ABD Başkanı Donald Trump, görevini devretmesine az bir zaman kala Xiaomi ve bazı şirketlerin kara listeye alındığını açıkladı. İşte detaylar.

ABD’nin daha önce Çin menşeili Huawei’ye uyguladığı sert ambargo şirketi zor duruma düşürmüştü. Şimdide ABD Başkanlığı görevinin bitmesine az bir zaman kalan Donald Trump, başka bir Çinli şirket Xiaomi ile birlikte on tane daha şirketi kara listeye aldı.

ABD Başkanı daha önceden ulusal güvenliği kontrol altına alabilmek için Çinli akıllı telefon üreticisini kara listeye almıştı. Huawei markasını Çin ordusu ile bağlantılı olduğunu dile getirmiş ve ambargo uygulamaya başlamıştı. Huawei, kara listeye alındıktan sonra uygulanan ambargo yüzünden Android lisansı iptal olmuştu. Huawei, bu sebeple Google servislerini yeni telefonlarında kullanması imkansız hale gelmişti.

Trump

Trump gittiğinde yasaklar kalkabilir

Trump’ın kara listeye aldığı Çinli teknoloji şirketi Xiaomi’ye uygulanacak ambargo Huawei kadar sert olmayacak ve markanın Android lisansının iptal olmayacağı söyleniyor.

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, Apple’ın güçlü bir rakip olarak görülüyor. Xiaomi, çıkarmış olduğu akıllı cihazlar ABD’de geniş bir kullanıcı kitlesi oluşturuyordu. Yeni alınan ambargo kararı ile Xiaomi’nin üretmiş olduğu dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, ev ürünleri, scooter ve kulaklık gibi birçok elektronik cihazın ABD’ye girişi engellenecek.

Son zamanlarda popülaritesi artan Xiaomi, International Data Corporation istatistiklerine göre 2020’in üçüncü çeyreğinde Apple satışlarını geride bırakmış hale gelmişti. Uygulanacak ambargo için Xioami, henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

Kara listeye alınan diğer şirketlerin arasında Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc., Luokong Technology Corp., Gowin Semiconductor Corp., Global Tone Communication Technology Co. ve Çin merkezli ticari uçak şirketi COMAC bulunuyor.

ABD’de kara listeye alınan şirketlerin yatırım yapan şahısların, ellerindeki varlıkları 2021’in Kasım ayına kadar elden çıkartmaları gerekiyor.

Yatırım uzmanları, Trump’ın 5 gün sonra ABD Başkanlık görevini Joe Biden’a teslim etmesi ile birlikte Xiaomi’nin kara listeden çıkarılıp ambargonun uygulanmayacağını için hisselerde yaşanacak düşmelerin geçici olacağını düşünüyorlar.

Xiaomi’nin bu kararlar sonra ne yapacağı merakla bekleniyor.

>>HTC Desire 21 Pro 5G tartışmalı fiyatı ile tanıtıldı.