WhatsApp güvenlik açığından dolayı NSO Group’a dava açacak!

WhatsApp güvenlik

WhatsApp güvenlik açığını ortaya çıkaran ve bunu kullanan İsrail merkezli güvenlik firması olan NSO Group’a dava açmayı planlıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında, WhatsApp‘ta büyük bir yazılım güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Bu güvenlik açığını kullanan hackerlar, görüntülü görüşme sırasında telefona casus yazılım yükleyebiliyordu.

Güvenlik açığını tespit eden kuruluş Citizen Lab, saldırının gazetecileri ve insan hakları savunucularını hedef almak için kullanıldığını söylemişti. Pegasus adı verilen saldırılarda kullanılan casus yazılım, yazılımı dünyadaki baskıcı hükümetler tarafından kullanılan İsrail merkezli NSO Grubu tarafından geliştirilmişti.

WhatsApp’ın tarihi güvenlik açığı ortaya çıktığında, NSO Grubu, yazılımının doğrudan kullanımına dahil olmadığını ve yalnızca hükümetlere sağladığını söylemişti.

Bugün yayınlanan Washington Post‘un bir makalesinde; WhatsApp başkanı Will Cathcart, şirketin NSO Group‘un saldırıya doğrudan dahil olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu söyledi.

Will Cathcart, “Elde ettiğimiz bulgulardan dolayı NSO Group’u sorumlu tuttuk. Bunun için firmaya dava açacağız” ifadelerini kullandı.

WhatsApp güvenlik

Saldırıda kullanılan WhatsApp hesaplarının casus yazılım satıcısı ile ilişkisi olduğu ortaya çıktı. Bu olayın patlak vermesinin ardından NSO Group, bunların bir iddiadan ibaret olduğunu ve kozlarını mahkemede paylaşacaklarını dile getiriyor.

WhatsApp ile NSO Group arasındaki davanın akıbeti nasıl olacak henüz bilinmiyor. Bakalım İsrail merkezli NSO Group, WhatsApp’ın bu iddialarına nasıl cevap verecek?