Google Hükümetlerle Veri Paylaşımı Yapıyor: Skandal Gerçek Ortaya Çıktı

Google hükümetlerle veri

Ortaya çıkan bazı detaylara göre Google hükümetlerle veri paylaşımı yapıyor. Üstelik bu veri paylaşımı Hong Kong hükümeti ile gerçekleştirildi. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google neredeyse tüm verilerimize sahip. Şirket kendi tarayıcısında yer alan geçmiş arama verilerinden birçok şifreye kadar her şeyi kendi sunucularında barındırıyor. Bu durum aslında platformun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Peki bu tür veriler hükümetler ile paylaşılmalı mı? Buna muhtemelen şirketlerin cevabı kesinlikle paylaşılmamalı olacaktır. Fakat Google bunun tam tersini gerçekleştiriyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Hong Kong hükümeti ile bazı paylaşımlar yapıldı. Ancak platformun bazı geçerli sebepleri var.

Google hükümetlerle veri paylaşımı için gerekçe sundu

Ortaya çıkan detaylara göre Google hükümetin veri taleplerini normalde reddediyor. Ancak yaşama yönelik güvenilir bir tehdit olduğunu fark ederse bunu hükümetlerle paylaşıyor. Ayrıca acil durum nedeniyle Google bazı verileri paylaşmak zorunda kalabiliyor.

Google hükümetlerle veri

Bu şekilde bakınca durum biraz daha masum görünebilir. Ancak herhangi bir şirketin hükümetler ile veri paylaşması Kesinlikle doğru değil. Özellikle Hong Kong gibi bazı baskıcı yönetimler işleri kötü sonuçlarla noktalayabiliyor. Hatırlayacağınız üzere Hong Kong’da Çin ile ilgili çok fazla eylem yapılmıştı.

Google veri gizliliği tartışma konusu oldu

ABD’li teknoloji devi Google ile ilgili veri gizliliği tartışmaları başladı. Facebook, Microsoft ve Apple gibi ABD merkezli teknoloji firmaları Hong Kong ulusal güvenlik yasası sonrasında veri paylaşımını durdurmuştu. Google ise bu veri paylaşımını gerçekleştiren ilk şirket olarak karşımıza çıktı. Bu durum hanesine eksi olarak yazılacaktır.

Muhtemelen Apple Hong Kong hükümeti ile gerekli bilgi paylaşımlarını yapmayacak. Ayrıca Microsoft benzer bir stratejiye sahip olacak gibi görünüyor. Facebook konusunda ise kafalar karışık. Facebook ve Google Hong Kong hükümeti ile veri paylaşımına devam edebilir. Peki sizce Google platformunun kullanıcı verilerini paylaşması doğru mu?

İlgili Haberler:

>> Google Güvenlik Sorunları Yaratabilecek Bir Adım Attı: Güncelleme İptal Edildi

>> Google, Apple’a 15 Milyar dolar ödeyecek: İşte nedeni


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here