Google iOS Uygulamaları Sahte Güncellemeler Gösteriyor

Google News Abone Ol

iOS için Google uygulamaları kullananlar dikkat! Başta Gmail olmak üzere bazı uygulamalar güncel gözükmüyorsa bunda sizin hatanız yok. Bu durum uygulamalardaki bir hata kaynaklı. 

Apple’ın yeni zorunlu gizlilik sözleşmesine de bağlı şekilde App Store’daki Google uygulamaları bir süredir güncellenmiyor olabilir. Bu yüzden bir süredir uygulamanızın güncel olmamaktan şikayet ettiğini görüyor olabilirsiniz. İlk olarak bu uyarıyı veren uygulamalar Gmail, Google Maps ve Google Photos. Lakin güncelleme uyarısına rağmen mağazada bu uygulamaların yeni versiyonu gözükmüyor.

Sonuçta bu uyarılar Google’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra görülmedi. Firma bunun sebebinin bir hata olduğunu söyledi. “Güncelleme konusunda bir hata belirledik. Bu yüzden sorunu çözmek için bir güncelleme yayınladık” açıklaması firmadan geldi. Ancak bu hatanın açıklamasını şöyle tahmin edebiliriz, diğer platformlarda güncellenmesine rağmen iOS tarafında güncellenmeyen uygulama diğer platform versiyonlarından dolayı otomatik bir şekilde kullanıcılara bu uyarıyı gösterdi. Google’ın sonuç olarak güncelleştirme uyarısını iOS kullanıcıları için kapatmış olması mümkün.

Google iOS uygulamaları kullanıcıları nasıl bir hatayla karşılaştı?

Bu hata eğer sizi de etkiliyorsa uyarıyı giriş yapmaya çalışırken bir bildirim olarak görürsünüz. E-mail adresinizi azdığınızda çıkan uyarıda bir mesaj gösteriliyor. Mesajda, “Bu uygulamayı güncellemelisiniz. Kullandığınız sürüm, sizi korumak için en son güvenlik özelliklerini içermiyor. Yalnızca riskleri anladıysanız devam edin.” deniyor. Bu uyarıdan tek bir anlam çıkıyor. Diğer platformlar için yayınlanmış güvenlik güncellemeleri size gelmemiş olabilir.

Eğer devam tuşuna basarsanız uygulama düzgün biçimde çalışacaktır. Ancak birçok kullanıcı haklı biçimde bunu bir risk olarak gördü. Eğer siz de bu konuda endişeliyseniz uygulamayı güncellenene kadar silmenizi tavsiye ederiz. 

Google, 12 Ocak’ta bir açıklama yayınlamıştı. Bu açıklamada pek memnun olmadıklarını düşündüğümüz yeni Apple gizlilik kurallarına uyacaklarını söylediler. “Google’ın iOS uygulamaları yeni özelliklerle veya hataları düzeltmek için güncellendiğinde, uygulama sayfalarında yeni uygulama gizlilik ayrıntıları listemizi gösteren güncellememizi göreceksiniz.” ifadesiyle hazırlıklarını anlattı. Bundan yola çıkarak iOS güncellemelerinde yaşanan gecikmeyi Apple’ın yeni kurallarına bağlamak gayet makul. Firmanın Google Authenticator ve Stadia uygulamaları da günceleme aldı. Sonuçta bu iki uygulama diğerlerindeki aynı hatayı vermedi.

Google ve Apple gelir modellerini çarpıştıran bu gizlilik durumuyla ilgili gelecek yeni haberleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Diğer haberler:

>> İnternette en çok arananlar ortaya çıktı: İşte merak edilen detaylar

>> Google Kullananlar Büyük Risk Altında: Yeni Güncellemeler Yapıldı!

 


CEVAP VER