Cyberpunk ve Witcher Kaynak Kodları Mezata Çıkabilir

Saldırganlar Cyberpunk ve Witcher öncesinde bazı verileri paylaştı

Haberini yaptığımız CD Projekt RED’in saldırıya uğraması sonucu Cyberpunk ve Witcher’ın kaynak kodları çaldıkları açıklanan saldırganlar konuştu. Korsanlar firmayı değerli iki oyunun kodlarını satmakla tehdit ediyor.

.

Son olarak korsanların saldırısına uğrayan firmalardan biri de CD Projekt RED olmuştu. Firma, konu ile ilgili yaptığı açıklamada yalnız şirket bilgilerinin değil oyun kodlarının da çalındığını açıkladı. Ayrıca saldırganların bu veriler için yüklü miktarda fidye istediklerini de öğrendik.

Saldırıda Cyberpunk 2077 ve Witcher 3’ün yanında Gwent’in de kodları saldırganlarca ele geçti. Bunun yanında firmanın iç hukuk, insan kaynakları ve mali belgeleri de saldırıda gitmişti. Buna rağmen GoG oyun platformuna ait kullanıcı verilerinin saldırıdan korunabildiği de söylediler. Sonuçta Polonyalı oyun firması saldırganların bu taleplerini gerçekleştirmeye niyetli olmadıklarını açıkladı. Hatta bu verilerin internete düşmesi durumunda bile saldırganlarla masaya oturmayacaklarını öne sürdüler.

Saldırganlar Cyberpunk ve Witcher öncesinde bazı verileri paylaştı

Ne yazık ki bugün saldırganlar ilk verileri paylaştı. Twitter’da yer alan siber güvenlik sayfası vx-underground bu kodların bir kısmının paylaşıldığı klasörleri gösterdi. Paylaşılan kaynak kodların Gwent oyununa ait olduğu sanılıyor. Yaşanan bu durum hakkında firma bir açıklama yapmadı.

Uzmanlar bu saldırganların gerçekten verileri elde ettiği düşüncesinde. Ayrıca satıcıların gelirlerini artırmak için bir mezat düzenlediklerini düşünüyor. Bu açık artırmanın bir depozito ile katılanların teklif vereceği gizli bir çalışma olması mümkün. Yaşanan bu veri paylaşımı ise alıcıların ilgisini çekmek için bir “taktik” olduğu yorumu var.

en tehlikeli hacker şebekeleri
hooded hacker in mask counting stolen money at his workplace

Konuyu araştıran uzmanlar, mezatın 1 milyon dolardan başlayacağını keşfetti. Teklifler ise 500 bin dolar olarak artırılabilecek. Keşfedilen bilgilere göre saldırganlar 7 milyon dolara anında satışı kabul edeceklerini söylüyor. Katılım ücretinin ise 0,1 bitcoin olarak belirlendiği de ortaya çıkan bir diğer bilgi. Korsanlar potansiyel müşterilerinin güvenilirliğini bu şekilde temin etmeyi amaçlamışlar. Vx-underground sayfasındaki bilgiler de bu sayıları doğruluyor.

Mega gibi dosya yükleme sitelerinden bu dosyalar hemen kaldırıldı. Dosyalar ayrıca korsan siteler ve diğer sitelerden de hızla kaldırıldı. Ve hala bu dosyaların söz konusu saldırıdan elde edilip edilmediği hakkında kesin bir teyit yok. Ve fakat biliyoruz ki bir kez internete düşmüş bir veri asla kaybolmaz. Bu vahim durum hakkındaki gelişmeleri de size aktarıyor olmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> CD Projekt RED Hacklendi ve Kaynak Kodları Çalındı!

>> Call Of Duty Hatası Can Sıkmaya Devam Ediyor

 

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here