Google Rusya’ya Darbe Üstüne Darbe Vuruyor: Google Cloud Kullanım Dışı

Google Rusya'ya darbe

Google Rusya’ya darbe vurmaya devam ediyor. ABD şirketlerinin neredeyse tamamı ülkeden çıktı. Meta ve Google en sert yaptırımları uyguluyor.

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Google yeni kararlar almaya devam ediyor. Şubat ayının sonuna doğru Ukrayna topraklarına askeri operasyon başlatan Rusya savaş ilan etmişti. Bu durum dünya çapında çok fazla şirketin Rusya’ya yaptırım uygulanmasına neden oldu. Bu yaptırımlar içerisinden bazıları çok büyük etkilere sahip.

Google tarafından uygulanan yaptırımlar iyice çoğaldı. Rusya devletine bağlı medya organlarının Google platformları içerisinde para kazanması engellendi. Ayrıca Gmail gibi servislerden gelir elde edemeyecekleri söylendi. Yeni gelen haberlere baktığımızda ülkeye yönelik yaptırımların büyük oranda devam ettiğini görüyoruz.

Google Rusya’ya darbe vurmaya devam ediyor

YouTube, Google Play ve Google Cloud gibi platformlar hakkında yeni kararlar alınmaya devam ediliyor. İlk etapta YouTube ve Google Play abonelikleri dahil olmak üzere bütün ödeme servisleri kaldırıldı. YouTube tarafından yapılan açıklamalarda YouTube premium kanal abonelikleri ve diğer özellikler durduruldu denildi.

Google Rusya'ya darbe

Şimdilik Google Play ülkede aktif olarak kullanılabilecek. Ancak bu kullanımın sadece ücretsiz uygulamalar için geçerli olacağı söylendi. Yani büyük oranda Google ödeme sistemi devre dışı bırakılmış oldu. Tüm bu yaptırımlar dikkate alındığında Google en fazla yaptırım uygulayan şirket olarak ön plana çıktı.

Yeni yaptırımlar gelmeye devam ediyor

Rusya belki de tarihinin en büyük hatalarından bir tanesini yaptı. Ukrayna’ya saldırmakla bütün şirketlerin ona yaptırım uygulamasına neden oldu. Facebook, Instagram ve Twitter gibi birçok platform şu sıralar Rusya’da yasaklı hale geldi. Ayrıca şirketlerin yaptırımı ile birlikte ülke en az 30 yıl geriye gitti.

Şimdilik Google Cloud müşteriyi kabul etmeyecek. Yeni müşteri kabul etme sürecine kapatan Google böylece ülkeye bir darbe daha vurmuş oldu. Şirket, yaşanan gelişmeleri çok yakından takip ettiğini belirtti. Muhtemelen önümüzdeki haftalarda yeni yaptırımlar uygulanacak.

İlgili Haberler:

>> Google Mesajlar Güncellemesi Birçok Yeni Özellik Getirdi

>> Google Yeni Gizlilik Özelliği İle Geliyor: Android Kullanıcıları Hedefte