Türkiye’de İnternet Hızı Beklentilerin Altında Kaldı: İşte İnternet Sıralaması

Güneş patlaması uzayda

Türkiye’de internet hızı beklentilerin üstüne çıkamadı. Bu nedenle küresel sıralamada geri planda kaldık. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

.

İnternet günümüzün en önemli araçlarından bir tanesi ve vazgeçilmez olarak adlandırılıyor. Satın alınabilirlik ve hız bakımından kıyaslama yapılan dünya internet araştırması son derece ilginç detayları ortaya çıkardı. İnternet erişilebilirlik endeksi isimli bu araştırma hem Türkiye’nin hem de dünyanın internet konusundaki durumunu ortaya koydu.

Broadband Choices tarafından yayınlanan rapora baktığınızda 10 farklı faktörün kullanıldığı görülüyor. 164 ülkede anket gerçekleştiren bu araştırma şirketi önemli bir sıralama yaptı. Sıralamaya baktığımızda Avusturya ve İsveç arasında yer alan Lihtenştayn isimli ülkenin lider olduğu görülüyor.

Türkiye’de internet hızı normalden düşük

Dünyanın en hızlı ortalama genişbant internet hızına sahip olan bir diğer ülke Danimarka oldu. Onun hemen ardından Atlas Okyanusu ülkesi Bermuda ön plana çıkıyor. Tüm ülkeler internet sıralaması açısından ön planda ve kullanıcılara hızlı bir internet sunuyor. Ayrıca bu internet son derece uygun bir fiyata sahip.

Türkiye'de internet hızı

İnterneti son derece hızlı olan ülkeler listesine baktığımızda ilk 10 içerisinde genel olarak Avrupa ülkeleri yer alıyor. ABD ise 13. sırada kalarak şaşırttı. Herkes onun mutlaka ilk 10 içerisinde yer alacağını tahmin ediyordu. Türkiye’ye baktığımızda ise durum biraz daha kötü. Genel internet sitesine göre 85,9 puan alan Türkiye 26. sıraya yerleşti.

Danimarka en başarılı ülke oldu

Konu ile ilgili yapılan araştırmaya baktığımızda Danimarka internet bağlantısı konusunda iki yıl üst üste başarılı oldu. ABD ise ortalama aylık internet maliyetleri nedeniyle biraz daha geriye düştü. En ucuz internete sahip olan ülke ise İsrail oldu. Türkiye internet bağlantısı bakımında diğer ülkelere göre biraz daha geri planda.

Türkiye’de internet için ödenen para diğer ülkeler ile kıyaslandığında daha düşük. Ülkede 1 GB internet için 1,1 dolar ödeniyor.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zeka İnterneti Yeniden Şekillendirecek: Yeni Araştırma Sonuçları

>> Linç Kültürü İnternette Giderek Yaygınlaşıyor: Her An Toplumdan Dışlanabilirsiniz

. . . . .