Google Yapay Zeka Konusunda Eleştiri Kabul Etmiyor

ChatGPT eğitim kurumlarında

Google yapay zeka konusunda son derece katı bir tavır izliyor. Birçok bilim insanı ve sektörün üzerinde çalıştığı yapay zeka Google için çok farklı bir değere sahip.

Google uzun bir süredir yapay zeka ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Şirket yapay zekayı aklınıza gelebilecek her alanda kullanıyor. Fakat bu alanda eleştirilere neredeyse kendisini tamamen kapattı diyebiliriz. Konu ile ilgili ortaya atılan bir iddia işlerin hangi noktaya ulaştığını gösteriyor.

Yapay zeka teknolojileri ile uğraşan ve bu alanda tasarımları bulunan Dr. Satrajit Chatterjee, şirketi yapay zeka konusunda eleştirdi. Fakat onun yaptığı bu eleştiriler şirket tarafından açıkçası pek hoş karşılanmadı. Uzun bir süredir Google’ın araştırmacıları tarafından hazırlanan yapay zeka raporlarına ters düşecek açıklamalara yer veren araştırmacı kovuldu.

Google yapay zeka raporları eleştiri aldı

Günümüzde neyin yapay zeka olduğu aslında tam olarak bilinmiyor. Özellikle son dönemlerde yapay zeka daha çok makinelerin cevap vermesi olarak görülüyor. Fakat sinir ağları tam olarak oluşmayan yapay zeka teknolojilerinin büyük bir eleştiri konusu olduğu biliniyor. Yani bir sisteme yapay zeka sistemi diyebilmek için sinir ağlarının olması gerekir.

Google yapay zeka

Bahsi geçen çalışmalarda yapay zeka destekli çiplerin bu sinir ağlarını oluşturduğu belirtiliyor. Fakat Dr. Satrajit Chatterjee onlarla aynı görüşe sahip değil. Kendisi yazdığı çürütme tezi nedeniyle Google tarafından işten kovuldu.

Google fikirlere saygısızlıkla suçlanıyor

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Google’ın başka fikirlere saygısızlık ile suçlandığını görüyoruz. Bu araştırmacının sırf yapay zeka çalışmalarına karşı çıktığı için kovulduğu ifade ediliyor. Daha doğrusu kendisi google tarafından yürütülen yapay zeka çalışmalarını gerçekçi bulmuyor.

Microsoft içerisinde de bazı araştırmacıların yapay zeka çalışmalarını doğru bulmadığı ifade ediliyor. Aslında onların doğru bulmadığı yapay zeka ile ilgili çalışmalar değil. Kendileri yapılan çalışmaların yapay zeka olmadığını söylüyor. Önümüzdeki yıllarda neyin yapay zeka olup neyin olmadığı konusundaki tartışmalar çok daha fazla artacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zekânın Türkiye’deki Lideri CBOT, 1 Milyar Konuşmaya İmza Atacak

>> Yeni Yapay Zeka Sistemleri Kalp Krizini Tahmin Edebiliyor: Erken Ölümleri Engelleyebilir