Samsung İçin Kötü Haber: Kâr Marjında Düşüş!

Samsung

Samsung 2022’nin son çeyreğine ait satış verilerini paylaştı. Satış verilerinde önemli bir artış görülse de kâr marjında düşüş mevcut. İşte paylaşılan veriler.

Sams­ung’un akıllı telefon piyasasında en başarılı markalar arasında yer aldığını biliyoruz. Söz konusu marka, her segmentten sunduğu modelleri ile piyasanın başını çekiyor. Genel olarak Apple ve Sam­sung arasında önemli bir rekabet olsa da son zamanlarda Çinli markaların da piyasada iddialı modeller ile yer almasıyla birlikte, Android modeller arasında Samsung telefonlara olan ilginin biraz da olsa azaldığını söyleyebiliriz. Talep çerçevesinde değerlendirdiğimizde her ne kadar üretilen ve satılan model sayısı artsa da, çip krizi ve lojistik sıkıntıları nedeniyle, kâr marjında düşüş gözlendi. İşte ortaya çıkan tüm detaylar.

Samsung İçin Kötü Haber: Kâr Marjında Düşüş!

Samsung, 2022’nin son çeyreğine ait mali sonuçlarını paylaştı. 12 ay boyunca yapılan satışların verilerini incelediğimizde, Sam­sung’un rekor gelir elde ettiğini görmekteyiz. 302.23 trilyon KWR (Güney Kore Wonu) gelir elde eden şirket, dolar bazında değerlenirdiğimizde, 244 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yıl paylaşılan veriler ile kıyasladığımızda ise, satışlarda %8’lik bir artış söz konusu. Fakat işletme kârını karşılaştırdığımızda ise %15’lik bir düşüş söz konusu. Yani Samsung her ne kadar satış tarafında beklentileri karşılayıp %8’lik bir artış ile karşımıza çıksa dahi, bu verileri kâr bazında değerlendiridğimizde önceki yıla göre bir düşüş görüyoruz. Ortada tabii ki önemli ölçüde bir kâr mevcut. Fakat kâr oranında bir düşüş olması, Sams­ung’un akıllı telefon piyasasında kâr oranındaki düşüşü gösteriyor.

samsung

Sam­sung’un akıllı telefon piyasasındaki bu düşüşü, çip krizi sonrası artan maliyetler ve lojistik sorunlarına bağlayabiliriz. Fakat her markanın benzer sorunları olabiliyor. Bu yüzden bu sorunu minimuma indirgemeyi başaran nadir şirketler arasında yer alıyor. Çünkü diğer markalardan ziyade çip krizinin önüne Exynos çipleri sayesinde geçmeye çalıştığını ve kısmi de olsa başarı elde ettiğini söyleyebiliriz. Samsung üretimi olan Exynos çipleri, maliyetleri biraz da olsa azalttığı için, Samsung’un akıllı telefon tarafındaki kâr düşüşünü en aza indirgemeyi amaçladı.

İlgili Haberler

>> İnsan Genetiği Değişim Aşamasında: Yepyeni Değişimler