Hackerlar doping karşıtı kurumları hedef alıyor!

Fancy Bear

Hackerlar enterasan bir şekilde doping karşıtı kurum ve kuruluşları hedef almaya başladı. Peki, hackerların amacı ne?

Dünyada siber saldırılara en çok ev sahipliği yapan Rusya, bugün ilginç bir olay ile gündeme geldi. Rusya menşeli Fancy Bear hacker grubunun uzun bir süredir World Anti-Doping Agency (WADA) gibi doping ile mücadele eden kurum ve kuruluşları hedef aldığı açıklandı.

Redmond, saldırıların Eylül ayının ortasında başladığını söylüyor. Çünkü bu ay içerisinde Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) Rus sporcuların Rusya’da yapılan testlerin veri tabanlarında hata olduğunu dile getirmişti.

Rusya, Çin, İran ve Kuzey Kore siber saldırı tehlikesi saçıyor!

Doping ile sürekli anılan Rusya’nın bu olayın kapatılması için hackerlara başvurduğu düşünülüyor.

doping karşıtı

Microsoft kurumsal güvenlik müdürü Tom Burt, “16 Eylül’de başlayan bu saldırılarda; üç kıtada en az 16 ulusal ve uluslararası doping karşıtı kuruluş hedef alındı. Bu saldırıların bazıları başarılı oldu. Ancak yine de çoğu başarısız oldu. Microsoft, bu saldırılarda hedeflenen tüm müşterilere bildirimde bulundu.” ifadelerini kullandı.

Redmond, Fancy Bear ekibinin doping karşıtı grupları hedef aldığı ilk kez olmadığını belirtiyor. 2018’deki ABD mahkemesinde grubun üyelerine yönelik iddianamede; Fancy Bear’in, 2016 yılındaki Rus sporculardaki doping skandalıyla mücadele eden kurumları da hedef aldığı ifadeleri yer alıyor.