Alphabet üçüncü çeyrekte ne kadar gelir elde etti?

Alphabet

Google’ı bünyesinde barındıran Alphabet, 2019’un 3. çeyreğine ilişkin raporlarını açıkladı. Bakalım Alphabet bu yıl ne kadar kazanmış?

Google, geçtiğimiz yıllarda yeni bir firma kurmuş ve bu firma altında hizmet vermeye başlamıştı. Tüm servis ve hizmetlerini Alphabet’e bağlayan Google, bugün yeni firmasının ne kadar gelir elde ettiğini açıkladı.

Bugün yayınlanan firmanın 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yer alan kazanç raporunda; geçen yılın aynı dönemine göre gelirlerde yüzde 20 artış yaşanmış. Firma 2019’un 3. çeyreğinde toplamda  40.5 milyar dolarlık bir gelir elde etmiş.

5G teknolojisi bazı riskler ile geliyor!

9.17 milyar dolarlık işletme geliri elde eden firma ciro kısmında beklentilerin de üzerine çıktı. Firma bu yılın üçüncü çeyreği için 40.3 milyar dolar ciro elde etmeyi bekliyordu. Bu yıl elde edilen ciro ise 40.5 milyar dolar oldu.

Hisse başına kazanç ise 10.12 dolar ve hisse başı değer ise 12.42 dolar olarak açıklandı.

Alphabet

Google’ın; donanım, Google Play Store ve Google Cloud hizmetlerinin dahil olduğu gelirler geçen yıl 4.64 milyar dolar iken bu yıl 6.42 milyar dolara yükseldi.

Google Genel Müdürü Sundar Pichai şunları söyledi;

Arama ve kuantum hesaplamasındaki son gelişmelerden mobil arama, YouTube ve Cloud’un getirdiği gelir artışımızdan ve üçüncü çeyrekte genel olarak yaptığımız ilerlemeden son derece memnunum. Kullanıcılarımıza ve ortaklarımıza en faydalı hizmetleri vermeye odaklandık ve ilerisinde birçok fırsat görüyoruz.

Alphabet ve Google Gmail Sorumlusu Ruth Porat ise şunları söyledi;

İşletmelerimiz, 2018 yılının üçüncü çeyreğine kıyasla yüze 20 artarak 40,5 milyar dolar gelir elde ederek güçlü bir çeyrek performansı sağlamıştır. Büyümemizi desteklemek için bulut ve makine öğrenmesi gibi alanlara ve altyapıya özenle yatırım yapmaya devam ediyoruz.