Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasakları Hakkında Bakanlık Açıklama Yaptı

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasakları Hakkında Bakanlık Açıklama Yaptı

pandemi kısıtlamalarının bitiş tarihi
Google News Abone Ol

Uzun bir süredir hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanıyor ve genel olarak başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yasaklarda bazı değişiklikler yaşanacağı söyleniyor.

Özellikle İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, tüm yasaklar ayrıntılı bir şekilde anlatılıyordu. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu Üyeleri ise tüm yasakların büyük ölçüde vakaları azaltabileceğini söylüyordu. Böylece kısa bir süre içerisinde en azından 30 binlerde seyreden vaka sayıları önemli ölçüde azaltılabilirdi.

Cuma günü saat 21:00’da başlayan yasaklar, pazartesi sabahı 05:00 içerisinde sona eriyordu. Aslına bakacak olursanız, vatandaşlar buna büyük oranda alıştı diyebiliriz. Ancak İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili yeniden çok önemli açıklamalarda bulundu.

Hafta sonu sokağa çıkma yasakları nasıl devam edecek

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler bugün saat 20.00’a kadar, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00 ila 17.00 arasında açık olacaktır. Belirtilen süre içerisinde marketler ve bakkallar telefonla ya da online olarak aldıkları siparişleri teslim edebileceklerdir. Lokanta, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri ise bugün saat 20.00’a kadar paket servis ve gel-al şeklinde, 20.00 ila 24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterecektir. Hafta sonları ise bu iş yerleri 10.00 ila 24.00 saatleri arasında paket servis yapabilir” hatırlatması yapıldı.

hafta sonu sokağa çıkma yasakları

Tüm bunlara ek olarak hafta sonu sokağa çıkma yasakları hakkında vatandaşların araç ile ihtiyaçlarını gidermemesi gerektiği söylendi. Hatırlayacağınız üzere bazı kişiler araçları ile market, kasap veya fırın gibi bir yerlere gidiyordu. Bu durum çok fazla kişinin ceza almasına neden oldu.

Herhangi bir yere gidileceği zaman mutlaka yaya bir şekilde yola çıkılması gerekiyor. Aksi halde para cezası alabilirsiniz. Son olarak İçişleri Bakanlığı bu yasakların bir süre daha devam edeceğini söyledi. Normal şartlarda Aralık ayının sonunda bitmesi gereken yasaklar, muhtemelen uzun bir süre daha devam edecek.

“Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları” sizce yeteri kadar etkili olabiliyor mu? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İçişleri Bakanlığı Karantina İle İlgili Tüm Sorulara Tek Tek Cevap Verdi: Aklınızda Soru İşareti Kalmayacak

>> Türkiye’de Koronavirüsün Bitiş Tarihi Bilim İnsanları Tarafından Açıklandı


CEVAP VER