Sağlık Bakanlığı ve BioNTech Aşı Konusunda Karara Vardı İşte Bütün Detaylar

tam kapanma devlet kurumlarını

Sağlık Bakanlığı ve BioNTech aşı ile ilgili son derece önemli bir karar aldı. Hepimizin geleceğini önemli ölçüde değiştirecek olan bu habere gelin birlikte bakalım.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uzun bir süredir aşı konusunda bazı çalışmalar yapıyordu. Tercihler daha çok yerli aşıdan yana olsa bile, yine de onun üretimi biraz zaman alacak gibi görünüyordu. Bu nedenle çare dışarıda arandı. İlk başlarda Çin aşısı tercih edilse bile, daha sonradan karar değiştirildi.

Pfizer / BioNTech aşısı yine en çok talep gören aşılardan birisi oldu. Ancak biraz pahalı bir fiyata sahip olması onu Çin aşısına göre daha geri plana attı. Şimdi ise alınan yeni bir kararla birlikte, Almanya’dan getirilecek aşıların kullanılması tercih edildi. Peki Türkiye’ye kaç doz aşı alınacak.

Sağlık Bakanlığı ve BioNTech aşı için son kararını verdi

Fahrettin koca aşı hakkında ilk açıklamaları yapan kişi oldu. Koca, “Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.” diyerek kesin bir rakam vermiş oldu. Herkes Türkiye’ye ne kadarlık bir doz gönderileceğini de merak ediyordu.

Sağlık Bakanlığı ve BioNTech aşı

Yapılan açıklamalarla birlikte her ne kadar doz miktarı kesinleşse bile yine de tarihler açıklanmamıştı. Şimdi ise aşılarım geleceği tarihler bile belli oldu. “Sağlık Bakanlığı ve BioNTech aşı” ile ilgili yaptığı açıklamaların devamında, “Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4,5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir.” denildi.

Aslına bakacak olursanız, Mart ayının aşının geliş tarihi olarak belirtilmesi tesadüf değil. Türkiye’de yerli olarak üretilecek aşılar yine bu tarihte vatandaşlara sunulacak. Böylece Sağlık Bakanlığı ve BioNTech aşı konusunda böyle bir tarih belirlemeyi daha uygun gördü.

Tüm dünyaya yetecek kadar aşı üretmek isteyen BioNTech’in başarabilmesi çok zor. En azından sadece bir yıl içerisinde böyle bir talebi karşılamak neredeyse imkansız. Peki siz aşı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Salgını Bitmeyebilir: Dünya Sağlık Örgütü Açıklama Yaptı

>> Koronavirüs Aşısı Doğurganlığı Etkiliyor Mu? İşte Cevabı