Türkiye’de Koronavirüsün Bitiş Tarihi Bilim İnsanları Tarafından Açıklandı

Türkiye’de Koronavirüsün Bitiş Tarihi Bilim İnsanları Tarafından Açıklandı

çocuklarda koronavirüs aşısı
Google News Abone Ol

Yapılan son çalışmalarla birlikte Türkiye’de koronavirüsün bitiş tarihi, bilim insanları tarafından açıklandı. Hadi gelin bu salgının ne zaman duracağı ile alakalı tahminlere birlikte bakalım.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa, koronavirüs salgını çok kısa bir süre içerisinde tamamen bitebilir. Elbette bu henüz net değil. Ancak salgının bitmesi ile alakalı bazı tahminler yürütülüyor. Ancak salgının durmasının en çok da aşı ile bağlantılı olduğu zaten bilinen bir gerçek.

Hatırlayacağınız üzere Çin’den gelen aşılar Türkiye’deki bazı gönüllüler üzerinde denendi. Ortaya çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde, son derece olumlu gelişmeler göze çarpıyor. Sağlık çalışanlarına yapılan aşılarda başarı oranı yüzde 90 seviyelerini buldu ve bu durum gerçekten de takdir edilecek düzeyde.

Türkiye’de koronavirüsün bitiş tarihi yavaş yavaş belli oluyor

Prof. Dr. Serhat Ünal tarafından yapılan açıklamaların devamında, aşılanma sürecinin henüz devam ettiği ve bu nedenle de erken konuşmak istemediklerini söyledi. Ancak ona göre toplumun yüzde 60 gibi bir bölümü aşılanmadan bu salgından kurtulmak neredeyse imkansız gibi.

Türkiye’de koronavirüsün bitiş tarihi

Aşı çalışmaları konusunda, gönüllülere nasıl bir uygulama yapılacağı net değildi. Bu da yavaş yavaş netleşmeye başladı. Buna göre gönüllülerin hepsine aşı yapılmayacak. Sadece bir bölümüne aşı yapılması planlanıyor. Türkiye’de koronavirüsün bitiş tarihi aslında biraz da bu aşılara bağlı. Tüm bu detaylara ek olarak önemli bir konudan daha bahsetmek gerekiyor. Boş iğne yapılan kişilerin de hasta olup olmadığı takip edilecek.

Türkiye içerisinde uygulanması düşünülen CoronaVac isimli aşı, yüzde 90 gibi son derece önemli bir korumaya sahip olacak. Sadece bu bile aslında aşının ne kadar etkili olabileceğini gözler önüne seriyor. Ancak ABD ve Almanya gibi ülkelerde kullanılan aşılardan da sipariş edilmesi planlanıyor.

Türkiye’de koronavirüsün bitiş tarihi, aslında neredeyse tamamen toplumun aşılanması ile bağlantılı. Bu noktada aşı uygulamalarına Nisan 2021 gibi başlanması planlanıyor. İşte tam da bu nedenle salgının 2021 yılının sonlarına doğru tam olarak kontrol altına alınabileceğini söyleyebiliriz. Elbette tüm bunlar daha çok tahminden ibaret.

İlgili Haberler:

>> Türkiye Koronavirüs Aşı Fiyatı Belli Oldu İşte Merak Edilen Tüm Detaylar

>> İçişleri Bakanlığı Koronavirüs Son Tedbirleri Genelgesi Yayınlandı. Yasaklar 20 Kasım 2020 de Başlıyor


CEVAP VER