Haftada 4 Gün Çalışma Modeli Geliyor: Az Çalış Çok Kazan

Haftada 4 gün çalışma

Haftada 4 gün çalışma modeli tüm dünyada etkin olacak gibi görünüyor. Bu model ile birlikte az çalışıp çok kazanma dönemi başlıyor. Peki gerçekten de böyle bir şey mümkün mü?

Özellikle son dönemlerde çok fazla konuda değişiklik yaşandı. Bu değişikliklerin ana kaynağı ise elbette pandemi oldu. Çalışma hayatı ise en çok etkilenen konuların başında geliyor. Birçok kişi az çalışarak daha fazla kazanmanın mümkün olduğunu gördü. Peki bu deneysel bir ortama aktarılırsa sonuç ne olur?

30 İngiliz şirketin katılımı ile birlikte önemli bir deneme süreci başladı. Bu deneme süreci sayesinde az çalışma modelinin verimlilik sağlayıp sağlamadığı görülecek. Bu İngiliz şirketler tıpkı 5 gün çalışıyormuş gibi aynı miktarda maaş verecek. Çalışanlar ise 4 gün boyunca standart mesai yapacak.

Haftada 4 gün çalışma modeli

Yapılacak olan bu yeni çalışma birçok platform tarafından takip edilecek. Düşünce kuruluşu olan Autonomy, 4 Day Week UK Kampanyası ve Oxford Üniversitesi bu işin içerisinde yer alacak. Birçok araştırmacı haftada 4 gün çalışmanın ne tür etkiler yarattığına bakacak.

Haftada 4 gün çalışma

Birçok araştırmacı burada yüzde 100 oranında üretkenlik sağlanmasını bekliyor. Böylece pilot uygulama sayesinde daha geniş anlamda çok kazanma dönemi başlayacak. Yani 4 günlük iş yapan birisi tıpkı 5 gün çalışıyor gibi kazanabilecek. Burada verimlilik esas alınacak.

Tüm dünyada bu sistem tercih edilebilir

Yapılacak olan araştırmalar sonucunda eğer olumlu rakamlar elde edilirse tüm dünyada etkin bir sistem olabilir. Böylece insanlar çok çalışma yerine az çalışma modeline geçecek. Aslına bakacak olursak küresel çapta dünyanın bu yöne doğru gittiğini görüyoruz.

İskandinav ülkeleri buna benzer yöntemler tercih ediyor. Böylece çalışanların kendisine zaman ayırması isteniyor. Bu durum verimliliği önemli ölçüde etkiliyor. Peki sizce az çalışarak verimlilik artırılabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Mars Çalışmaları Konusunda Yeni Sonuçlar Ortaya Çıktı: Bunları İlk Defa Duyacaksınız

>> Teknoloji Şirketleri Hibrit Çalışma Modellerine Nasıl Bakıyor?