Mars Çalışmaları Konusunda Yeni Sonuçlar Ortaya Çıktı: Bunları İlk Defa Duyacaksınız

Mars'ta su bulundu

Mars çalışmaları konusunda bilim insanları bazı yeni sonuçlar elde etti. Bu sonuçlara bakıldığında karşımıza son derece ilginç bir tablo çıkıyor. Hadi gelin merak edilen tüm detaylara birlikte göz atalım.

Mars projeleri dünyanın en fazla para harcanan projeleri içerisinde yer alıyor. Hem NASA hem de özel şirketler bu alanda yeni görevlere yelken açmaya çalışıyor. SpaceX neredeyse tüm varlığını Mars gezegeninde koloni kurmaya adıyor diyebiliriz. NASA, Ay ziyaretinden hemen sonra Mars gezegeninde koloni kurmayı planlıyor.

Rusya’da yapılan ve “Project Sirius” olarak isimlendirilen bir araştırma çok önemli bir konuya dikkat çekti. Yapılan araştırmaya göre görev ekibinin kontrol merkezi ile olan iletişimi konusunda bazı aksaklıklar mevcut. Koloni çalışmaları belki de sırf bu iletişim problemi nedeniyle aksayabilir. Görev Kontrol Merkezi tarafından iletilen mesajlar ileride koloni kuracak astronotlar tarafından çok geç algılanacak.

Mars çalışmaları konusunda kafalar karışık

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara bakıldığında görev kontrol merkezinin talimatlarını beklemeyen görev ekibi dikkat çekiyor. NASA uzaya veya seçtikleri bir gezegene astronotları göndermeden önce onlara bazı testler uyguluyor. Bu testlerin sonuçları diğerlerinden biraz daha farklı oldu. Ayrıca bu seferki testi Ruslar gerçekleştirdi.

Mars çalışmaları konusunda

Yapılan çalışmalara bakıldığında astronotların kendi isteklerine göre hareket etmek konusunda çok daha yatkınlık gösterdiği ortaya çıktı. Bu durum koloni kuracak olan astronotlar için hem avantaj hem de dezavantaj yaratacak. Mars gezegeninde beklenmeyen gelişmelerde astronotlar daha özgür olabilecek

İletişim kopukluğu uzay gündeminde

Kopukluk ismi verilen bu durum uzay çalışmalarında aksamalara neden olabilir. SpaceX şimdilik Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermekle meşgul olduğu için pek bu konulara yönelemiyor.

Moskova Havacılık Enstitüsü ve Rus Bilimler Akademisi üyesi Dmitry Shved ileride destek sunmanın çok daha zor ulaşacağını düşünüyor. Ayrıca iletişim kopukluğunun çalışmalara olumsuz etki edeceğini tahmin ediyor. Mars çalışmaları ile ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde sizlere aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> İlk Uzay Restoranı Kim Tarafından Açılacak: Nusret Gökçe İddialı Konuştu

>> Uzayda Seks Yapmak Mümkün Mü: Bilim İnsanları Açıklama Yaptı