Teknoloji Şirketleri Hibrit Çalışma Modellerine Nasıl Bakıyor?

Birçok teknoloji şirketi ofise dönüş tarihlerini erteledi. Hibrit çalışma modeli günden güne önem kazanıyor fakat tüm modeller aynı görünmüyor.

Büyük teknoloji firmaları, yetersiz insan kaynağına sahip işgücü piyasasında birçok firmaya önderlik ediyor. Yetişmiş BT personeli açığı hibrit çalıma modeli düşünüldüğünde giderecek artacak gibi gözüküyor. CompTIA verilerine göre teknoloji sektörü şirketleri bu yıl 134.600 iş ilanı eklemiş durumda. Büyük teknoloji şirketlerinin etkisi endüstriler arasında sızarak işçi beklentilerini ve hatta şirket operasyonlarını etkiliyor.

Gartner’ın Araştırma Başkan Yardımcısı Matt Cain bir açıklamasında “Teknoloji dışı şirketler, gerçek dünyadaki deneyimlere ve hibrit çalışma örneklerine ve modellerine açlar” diyor. Cain sözlerine şöyle devam ediyor, “Teknoloji şirketleri hibrit çalışmayı kucakladıkça, en iyi uygulamaları ve modelleri paylaştıkça, teknoloji dışı şirketleri hibrit stratejiler izleme konusunda daha emin hissetmeleri için muhtemelen etkileyecekler.”

Şirketlerin birden fazla ofise dönüş tarihini iptal olduktan sonra, teknoloji endüstrisindeki çoğu büyük oyuncu, tüm modeller aynı görünmese de hibrit çalışmayı norm olarak benimsemiş durumda.

Büyük teknoloji oyuncuları bu konuda yalnız değil. Forrester’ın Kasım ayının ortalarında paylaştığı araştırmaya göre (Teknoloji ve İnovasyon Kuzey Amerika 2021 verilerine göre): 10 şirketten yedisinin pandemi sonrası “her yerde iş” görüşünü önemli ölçüde genişleteceği tahmin ediliyor.

Forrester Başkan Yardımcısı ve Baş Analisti JP Gownder: Herhangi bir yerde çalışmayı benimseyen şirketlerin çoğunluğunun “ofis artı her yerde çalışma hibrit veya hibrit iş yaklaşımı”nı benimseyeceğini söylüyor. Ve “az sayıda şirket daha radikal bir şekilde ofisten uzaklaşacak” diyor.

Tabii ki birçok şirket bu yaklaşımın geleceğinden haberdar. Fakat bu durum değişimin kolay olacağı anlamına gelmiyor. Teknoloji liderleri arasında hala bir endişe hakim. JP Gownder sözlerine şöyle devam ediyor: Hibrit “herkes için ücretsiz, herkesin istediği zaman her şeyi yapabileceği anlamına geliyor. Bu yaklaşım, hibrit hakkında düşünmenin yanlış yolu olabilir.” Bunun yerine liderler, hibriti esneklik sağlayarak çalışan deneyimini iyileştirme girişimi olarak düşünmelidir.