Hangi Uygulama Ne Kadar Veri Topluyor: İşte Uygulamaların Topladığı Veriler!

Hangi Uygulama Ne Kadar Veri Topluyor: İşte Uygulamaların Topladığı Veriler!

hangi uygulama ne kadar veri
Google News Abone Ol

Yapılan kapsamlı bir araştırma ile birlikte, hangi uygulama ne kadar veri topluyor hepsi ortaya çıktı. Büyük sosyal medya uygulamalarının bizden aldığı veriler oldukça fazla.

Facebook tarafından alınan WhatsApp kararı, tüm dünya gündemine bomba gibi düştü. Anlık mesajlaşma uygulamalarının zaten az çok veri topladığı biliniyordu. Fakat Facebook bunu yasal bir zemine oturtmak istedi. Kullanıcıların tüm mesajlaşmalarından oluşan verileri Facebook sunucularında toplamak isteyen şirket, aynı zamanda büyük bir tartışmanın başlamasına neden oldu.

Bugünlerde firmaların topladığı veriler akla hayale sığmayacak kadar yüksek miktarda. Dilerseniz bu uygulamalardan en çok veri toplayanlar hangileriymiş birlikte göz atalım.

Hangi uygulama ne kadar veri topluyor: Facebook

Veri kullanma konusunda hiç kimse Facebook şirketinin eline su dökemez. Gelen son detaylara göre bu uygulama, size ait verilerin yüzde 70 gibi bir bölümünü kullanıyor. Firmanın tüm bu veri akışı ile ilgili sağladığı gelirse 16,6 milyar dolar. Bu gerçekten de son derece yüksek bir rakam.

Instagram veri kullanım oranı

Facebook şirketinin çatısı altında olan Instagram, verilerimizin yüzde 58,82 gibi bir bölümünü kullanıyor. Yine aynı şekilde bu veriler daha iyi bir reklam politikası oluşturulması için harcanıyor. Kısacası bilgilerimiz şirketlere bir şekilde ulaştırılıyor.

hangi uygulama ne kadar veri

Tinder ve Spotify gibi uygulamalar

Tinder, bildiğiniz üzere bir çöpçatanlık uygulaması. Spotify ise çevrimiçi müzik dinleme imkanı sunan bir platform. İkisi her ne kadar birbirinden farklı görünse bile yine de yüksek veri kullanım oranları ile ilk sıralarda yer alıyor. Hangi uygulama ne kadar veri topluyor sorusuna bu iki uygulama için yüksek rakamlar verebiliriz. Tinder flört uygulaması size ait verilerin yüzde 55,88 gibi bir bölümünü kullanıyor.

Spotify ise bu konuda biraz daha insaflı diyebiliriz. Size ait verilerin yüzde 35,29 gibi bir bölümü kullanılabiliyor. Instagram üzerinden, gittiğiniz herhangi bir konseri paylaşırsanız Spotify platformunda o şarkının sizin için önerildiğini görebilirsiniz.

Netflix verilerin ne kadarını kullanıyor

Kullanıcı verilerini işleyen uygulamalar arasında Netflix de yer alıyor. Her kullanıcıdan yaklaşık olarak yüzde 26,47 oranında veri alınıyor. Burada Netflix en azından diğerlerine göre biraz daha düşük miktarda veri kullanıyor diyebiliriz. Fakat genel listeye bakıldığında, bu konuda ilk sıralarda. Kısacası kötünün de iyisi diyebiliriz.

Hangi uygulama ne kadar veri topluyor sorusu ile ilgili yukarıya bir görsel bıraktık. Bu görsele baktıktan sonra hangi uygulamanın sizden ne kadarlık veri kullandığını görebilirsiniz. Peki siz uygulamaların bu şekilde veri toplanması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Türkiye’de En Çok İndirilen WhatsApp Alternatifi Uygulama Bakın Hangisi Oldu!

>> Donald Trump Twitter Hesabı Tamamen Kapatıldı: ABD Başkanı’nın İşi Çok Zor!


CEVAP VER