HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır? Seyahat için bu kodu almalısınız.

HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır? Seyahat için bu kodu almalısınız.


Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde Koranavirüs’ün etkileri en aza indirilecek. Uygulama üzerinden alınacak HES kodu ile uçak ve tren seyahati yapılabilecek.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabilecek HESkodu kişiye özel olacak. Ve bu kod kişinin koronavirüs tehlikesi konusunda statüsünü belirleyecek. Eğer çevresinde ve ailesinde koronavirüs belirtileri veya koronavirüs pozitif vakaları varsa HESkodu verilmeyecek. HESkodu alabilen kişilerin risk altında olmadığı ve hastalık statüsünde olmadığını kanıtlayabileceği bir belge olarak kullanılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından bugün akşam saatlerinde yapılan açıklamada Hayat eve sığar uygulaması üzerinden vatandaşların HES kodu Karekod ile seyahat edebileceği müjdesini verdi. Açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek. Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.”

HES Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından Türk Vatandaşlarının kullanımına sunulan Hayat eve Sığar uygulaması içerisinde sol taraftaki menüden Karekodlarım seçeneği içerisinde HESkodu alınabiliyor. HES kodu almak için karekodlarım sekmesine girin. ARdından çıkan ekran içerisinde yeni karekod oluştur demelisiniz. Burada kategorilerden karekodunuzu vereceğiniz yerin seçeneğini işaretliyorsunuz. Mesela Sağlık bölümü seçtiniz diyelim. Ardından alt kategori belirlemelisiniz. Alt kategoride eczane bölümü bulunuyor.

Sonrasında alan adı bölümünü doldurmalısınız. Alan adı karegkod çıktısında basılacaktır. Burada verilecek yerle ilgili bilgiler girilebilir. Sonrasında il, ilçe mahalle ve açık adres bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Seçenekleri doldurmanızın ardından Alt Bölümde bulunan kaydet ve karekod oluştur bölümüne basmalısınız. Ve HES kodu nuz hazır. HES kodu

Eğer koronavirüs riski taşımıyorsanız HES kodu ile seyahat etmeniz veya gerekli yerlere göstererek işlem yapmanız mümkün.

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Android telefon sahipleri için Google Play Store ve Apple telefon sahipleri için AppStore üzerinden indirmeniz mümkün. Uygulama Sağlık bakanlığımız tarafından yayınlandı ve ücretsiz olarak indirilebiliyor. Aşağıdaki bağlantıdan uygulamayla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

>> Hayat Eve Sığar Uygulaması Yayınlandı! Nasıl indirilir, uygulama neler yapar hepsi yazımızda.

>> Hayat Eve Sığar mobil uygulaması Android indir

>> Hayat Eve Sığar mobil uygulaması iPhone indir

 


4 YORUMLAR

CEVAP VER