HBO da GameStop Olayı Hakkında Film Yapıyor

Friends Reunion tanıtım videosu

GameStop olayları borsa dünyasının sorunları yanında sinema dünyasının durumunu da ortaya koydu. Son olarak HBO da olay hakkında bir film hazırlığına başladı. Üstüne belgesel söylentileri de var.

Hafta başında Hollywood stüdyolarından MGM’nin olayı anlatacak kitabın film haklarını aldığını haber yapmıştık. Hala süren olay hakkında daha kitabın yazılmaya başlamamış olması da yüksek olasılıklı. Hatta yetmezmiş gibi Netflix’in de olayın filmini yapmayı düşündüğü dedikoduları da var.

Ne var ki tüm Amerikan sineması bu olaylara gözünü dikmiş gibi. Şimdi de HBO’nun GameStop ve Reddit odağındaki bu trajikomik olaya bir film yapma niyetinde. Sosyal medyadaki popülist bir ayaklanmanın kendi oyununda Wall Street devlerini nasıl yendiğin anlatacak bir yapımın hazırlığında. 

Yapımı yürütecek isimler de şimdiden belli. Daha önceden benzer bir yapım olan Billions’a imza atan Andrew Ross Sorkin de projede. Sorkin ayrıca 2008 mali krizini konulu bir kitap olan Too Big to Fail’in de yazarı. Ona HBO Films’in önceki başkanı Len Amato ve Blumhouse Television firmasını kuran Jason Blum eşlik ediyor.

60 yatırıp 3200 kazandı

HBO ve diğer firmalar borsa konulu yapımların başarısının farkında

Olaylar sona ermeden üç filmin yolda olmasını bekliyoruz. Bunlara daha fazlası da eklenirse şaşırmayız. 2015 yapımı The Big Short borsa konulu filmlerden en ünlülerinden. 50 milyon dolar bütçe ve sağlam bir kadro yapılan film 113 milyon dolar kazandırmayı başarmıştı. Üstelik birden fazla Oscar, Altın Küre, BAFTA adaylıkları kazanmıştı. Sorkin’in kitabı Too Big to Fail’in da 2011 yapımı bir HBO Film uyarlaması var. O film de Emmy, Altın Küre ve Ekran Oyuncuları Birliği Ödülleri adaylıkları kazandı.

WallStreetBets başlığı altında GameStop’ın hisse fiyatlarının tam olarak nasıl bu şekilde hızla ve başarıyla yükseldiği hakkında bu filmler bize çok şey anlatacaktır. Robinhood uygulamasının da bu filmlerde önemli yer tutacağı aşikar. Hatırlarsanız ABD Temsilciler Meclisi üyesi Maxine Waters da bu yaşananlara ön ayak olan Reddit yatırımcılarından Keith Gill’i konuşmaya davet etmişti. Onunla birlikte Robinhood CEO’su Vladimir Tenev  ile beraber fon temsilcileri ve GameStop yetkilileri de Amerika’lı vekillere olayları kendi açılarından anlatacak.

Diğer haberler:

>> Hollywood Gamestop Reddit Olayının Haklarını Almış Bile

>> Google Kullananlar Büyük Risk Altında: Yeni Güncellemeler Yapıldı!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here