HPE, kurumların BT karbon ayak izini azaltmalarına yardımcı oluyor

HPE GreenLake uçtan buluta platformuna dahil edilen yeni sürdürülebilirlik panelinin ve kapsamlı sürdürülebilirlik hizmetleri portföyünün ön izlemesini duyurdu. Teknoloji, hizmetler, finansman ve varlık geri dönüşüm programlarını kapsayan teklifler, kuruluşların BT varlıklarıyla ilişkili karbon ayak izini azaltmalarına yardımcı olmak üzere tasarlandı.

Hibrit BT ortamında sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmanın karmaşık ve göz korkutucu olabileceğine değinen HPE Services Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Pradeep Kumar, şunları söyledi: “HPE, kuruluşların strateji, tasarım ve operasyonlarının olumlu etkiye dönüşmesini sağlayan teknolojileri ve hizmetleriyle karmaşayı ortadan kaldırıyor. Benzersiz ve kapsamlı yaklaşımımız, müşterilerin sürdürülebilirlik girişimlerini parça parça artan faaliyetlerden BT’nin tüm alanlarını kapsayan bütünsel bir yaklaşıma dönüştürmelerine yardımcı oluyor.”

Gartner®’a göre iş dünyası liderlerinin yüzde 86’sı sürdürülebilirliği kurumları kesintilerden koruyan bir yatırım olarak görüyor. Buna karşılık her beş liderden dördü sürdürülebilirliğin kuruluşlarının maliyetleri optimize etmesine ve azaltmasına yardımcı olduğunu, yüzde 83’ü sürdürülebilirlik faaliyetlerinin kuruluşları için kısa ve uzun vadede doğrudan değer yarattığını belirtiyor.

Günümüzde hemen her kurum sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmaya dair planlar açıklasa da bu hedefler doğrultusunda yol almak kolay değil. Karşılaşılan zorluklar arasında genellikle görünürlük ve ölçüme dair eksikler, uzman eksikliği, giderek daha karmaşık hale gelen regülasyon ortamı yer alıyor.

HPE GreenLake platformundaki yeni sürdürülebilirlik panelinin ön izlemesi

HPE, kurumların BT varlıklarındaki enerji tüketimlerini gözlemlemelerine ve azaltmalarına yardımcı olmak için HPE GreenLake platformu içinde BT enerji tüketimi, karbon emisyonları ve elektrik maliyetleri hakkında önemli bilgiler sunan yeni bir sürdürülebilirlik panelini yakın zamanda faaliyete alıyor. Söz konusu gösterge paneli genel sürdürülebilirlik performansını iyileştirmek için bilgi işlem, depolama ve ağ alanındaki HPE portföyünün gelişmiş analitik yeteneklerinden yararlanıyor.

HPE’nin Mayıs 2023’te satın aldığı OpsRamp’ın yeni teknolojisi, hibrit ve çoklu bulut ile çalışan BT ortamlarındaki çok sayıda satıcı tarafından sunulan altyapı ve uygulama kaynaklarını yönetmek için bütünleşik bir yaklaşım sunarak, gösterge tablosuna BT’ye dair ek sürdürülebilir yetenekleri sağlıyor. Şu anda belirli müşterilerle ön izlemesi yapılan sürdürülebilirlik paneli, kuruluşların sürdürülebilir modernizasyonu, fikir ve tasarım aşamasından operasyonlara taşımalarına yardımcı olacak.

HPE CTO’su Fidelma Russo, 21 Haziran Çarşamba günü saat 10’da HPE Discover 2023’teki açılış konuşmasında sürdürülebilirlik panelini tanıtacak. Yeni özellik bu yıl içinde müşterilerin kullanımına sunulacak.

İş yükünden başlayarak sürdürülebilir modernizasyona ulaşmak

HPE, kuruluşları dönüşüm yolculuklarında desteklemek için çevre ve sürdürülebilirlik hedeflerini ele almak ve modernizasyonu verimli bir şekilde planlamak gibi bir yaklaşım sunuyor. Geliştirilmiş sürdürülebilirlik hizmetleri, kuruluşun genel tüketiminin analizini sunmak için teknoloji ve veri merkezi tesisi çözümleri arasında köprü oluşturan iki yeni özellik içeriyor.

  • BT, iş yükleri ve veri merkezlerine yönelik birleşik ve sürdürülebilir yaklaşıma odaklanan yeni atölye çalışmaları, sürdürülebilirlik yolculuğuna başlamak isteyen müşterilerin kullanımına sunuldu.
  • Yeni sürdürülebilirlik hizmetleri, genel kabul görmüş muhasebe ve raporlama ilkelerini dikkate alarak BT varlıklarındaki enerji kullanımı ve emisyonların net bir görünümünü sunuyor.

Müşteriler artık uygulama modernizasyonu ve barındırma gereksinimlerini belirlemek için kullanılan yeni geliştirilmiş HPE Right Mix Advisor sürecine erişebiliyor. Sunulan yeni yetenekler, HPE’nin iş yükü güç tüketiminin analizini oluşturmasına ve toplu olarak veya uygulama düzeyinde karbon ayak izini hesaplamasına olanak tanıyor. Bu süreç, kuruluşun işletim modelinde sürdürülebilir BT hedeflerinin desteklenmesini sağlamak için yeniden tasarlanan HPE Edge-to-Cloud Adoption Framework ile eşleştirildi.

Küresel mühendislik şirketi Danfoss’un önünde iki temel zorluk vardı: eski SAP ortamı ve sel baskınına açık veri merkezleri.

Danfoss’un sürdürülebilirliğe odaklandığını ifade eden Danfoss Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CIO’su Sune Baastrup, şunları söyledi: “Kendi ekosistemimiz içinde eski SAP ortamımızla ilgili zorluklarımız vardı. Aynı zamanda veri merkezlerimize yönelik potansiyel sel tehditlerini inceliyorduk. HPE’nin yardımıyla her iki sorunu de aynı anda ele aldık. Sorunlarımızı sürdürülebilir sonuçlar eşliğinde çözmek çok önemliydi.

HPE’nin modüler veri merkezi yaklaşımı yalnızca enerji verimliliği ve hızlı yaygınlaştırma yetenekleri sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sürdürülebilir veri merkezi genişlemesine olanak tanıyor. HPE ayrıca SAP iş yükümüzün modernizasyonu yoluyla enerji kullanımını azaltarak sürdürülebilirlik taahhüdümüzle uyum sağladı. Şimdi de veri merkezleri için atık ısının ultra verimli şekilde yeniden kullanımı gibi ortak sürdürülebilirlik çözümlerini belirlemek için HPE ile iş birliği yapıyoruz.”

Karbon ayak izini azaltan yeni sürdürülebilir BT operasyonları

Teklifin sunduğu yeni yetenekler arasında kuruluşun BT ve veri merkezi karbon ayak izinin görünürlüğünü, kontrolünü ve yönetim becerilerini kazanmaya yönelik hizmetler ve çözümler yer alıyor.

  • Müşterilere özel atanan uzmanlara erişim, varlık geri dönüşüm hizmetleri, özelleştirilmiş döngüsel ekonomi raporları ve ek sertifikalara erişim dahil olmak üzere sürdürülebilirlik özelliklerinin sürekliliğini sağlayan yeni operasyonel hizmetler sunuluyor.
  • Eğitim, operasyonel kapsamın ek bir katmanını oluşturuyor ve yenilenen HPE Digital Learner ile destekleniyor. Bu servis, BT ve veri merkezi tesisi çalışanları için sürdürülebilirliğe dair becerileri geliştirmeyi içeren çevrim içi bir öğrenme abonelik hizmetinden oluşuyor. Müşteriler artık çalışanlarına ITIL® 4 sertifikasına erişim sunabiliyor. Dijital ve BT’de Sürdürülebilirlik ve EPI Sertifikalı Veri Merkezi Çevresel Sürdürülebilirlik Uzmanı (CDESS®) sertifikalarına da doğrudan HPE’den erişim sağlamak mümkün.

Tier IV sertifikalı bir Fransız sunucu barındırma merkezi sağlayıcısı olan Thésée Veri Merkezi, tesisinin devreye alınması sırasında sürdürülebilir BT operasyonlarına öncelik verdi ve başarıyı sağlamak için HPE ile ortaklık kurdu. Thésée CTO’su ve kurucu ortağı Eric Arbaretaz, “HPE’nin sağladığı birçok hizmet arasında tesisteki enerji tüketimini daha iyi kontrol etmek ve optimizasyonunu sağlamak için yapay zeka ve makine öğrenimi araçlarını içeren yenilikçi bir serbest soğutma çözümünün tasarımı da yer alıyor” dedi.

“HPE Services ile sunduğumuz bu çözüm, sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşmamızı ve müşterilerimize enerji tasarruflu ortak sunucu barındırma hizmetleri sağladı.”HOE karbon ayak izi

‘Force for Good’ programı genişleyerek KOBİ’lerin sayısını artırıyor

Bu yılın başlarında duyurulan HPE Financial Services Force for Good Finansman Programı, sürdürülebilirlik konusuna ölçülebilir bağlılık gösteren kuruluşları ödüllendiriyor. HPE, programı sektörde tanınan ek standart endekslerini2 içerecek şekilde genişleterek programa uygun KOBİ’lerin sayısını artırıyor. Bu program HPE Varlık İleri Dönüşüm Hizmetleri ile birleştirildiğinde, kuruluşlar planlamadan kaldırmaya kadar BT varlık yaşam döngüsünün tüm aşamalarında daha geniş sürdürülebilirlik girişimlerini destekleyebilecekler.

HPE Financial Services Başkan Yardımcısı, Başkanı ve CEO’su Gerri Gold, şunları söyledi: “HPE Financial Services, kurumların daha verimli teknolojilere geçişlerini finanse etmek için eski BT varlıklarının değerini ortaya çıkarıyor. Bu eski varlıklara ileriye dönüşüm yoluyla yeni bir hayat veriyor ve tüm bunlar faydalı bir döngüsel ekonomiye yol açıyor. Bugün, sürdürülebilirlik girişimlerinde kaydettikleri ilerleme için kuruluşları ödüllendiren Force for Good finansman programımızı genişleterek sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızı geliştiriyoruz.

HPE GreenLake’teki sürdürülebilirlik panelinden elde edilen görünürlük ve içgörüler ve HPE Hizmetleri ekibinin kapsamlı uzmanlığı ile birlikte HPE, BT karbon ayak izini azaltmak ve sürdürülebilirlik konusunda ilerleme kaydetmek isteyen tüm kuruluşlarla birlikte stratejik bir ortak olarak hareket etmek üzere iyi bir donanıma sahip.”

HPE Asset Upcycling Services yeni hayırsever bağış programı

Kuruluşlar artık emekliye ayırıp hizmet dışı bıraktıkları BT varlıklarına HPE Asset Upcycling Services aracılığıyla ikinci bir yaşam sağlarken, kâr amacı gütmeyen saygın kurumlara bağışta da bulunabiliyorlar. İklim odaklı çözümlere dair dünyanın önde gelen kaynaklarından biri olan Project Drawdown ve dünya çapında çocukları koruyarak bakımlarını sağlamak için çalışan UNICEF, bu programın parçası olarak seçilebilecek kâr amacı gütmeyen kuruluşlara sadece iki örnek.

İlgili Haberler

>> HPE Alletra 4000 Duyuruldu! İşte Veri Depolama Sunucularının Yeni Nesli