HTC Desire 828 inceleme

HTC, fotoğraf tutkunları için uygun fiyatlı bir telefon geliştirdi. OIS teknolojisine sahip olan HTC Desire 828, büyük ekranı ve 13 MP’lik kamerası ile orta seviye segmentinde bir yer edinmek istiyor.

Taiwanlı telefon üreticisi HTC, orta sınıf akıllı telefon ailesini genişletiyor. Bunda da çok şaşırmamak lazım. Çünkü trend Fiyat/performans oranı yüksek olan akıllı telefonlara kaymış durumda. Birçok üretici zengin donanım birleşenleri uygun bir fiyat ile piyasaya sürmeye başladı. Bu trendin arkasında kalmak istemeyen HTC, özellikle bu segmentte ürün ailesini zenginleştiriyor. Tabi bunu yaparken orta segmentteki ürünlerini mümkün olduğunca üst seviyeye yaklaştırmak istiyor.  HTC Desire 828 işte bu tür bir telefon.

1

Ürünün tasarımına baktığımızda, tipik bir HTC tasarım çizgisini görüyoruz. Belli ki HTC, ödüllü tasarım çizgisini HTC Desire 828 ile devam ediyor. Yani dünyaları yeniden keşfetmiyor. Bunda da çok haksız değil. Çünkü spor arabalardan ilham alan ve ödüllü tasarımcılar tarafından yaratılan HTC Desire 828, aerodinamik kavisleri ile kolay tutuş sağlıyor ve oldukça zarif bir görünüm sunuyor. İnce kenar çizgileri, hafif gövdesi ve ince detaylar gözetilen yapısı ile her ortam uyum sağlayan HTC Desire 828,  fotoğraf severlerin en iyi arkadaşı olmaya aday.

3

Ürüne yakından baktığımızda keskin kavislerin HTC Desire 828’e ciddi bir hava katıyor. Metal çerçeve de oldukça hoş duruyor. Arka kısım plastik. Nano SIM ve MicroSD kart yuvası ürünün yan tarafında yer alan yuvaya takmak gerekiyor. Plastik bir koruma ile korunan bu yuvayı açmak için uzun tırnaklı olmak şart. Benzer bir durum SIM kart yuvasındaki plastiği çıkarmak için de geçerli. Bu alanı açtığınızda arka kısımdaki plastiğe dikkat etmek gerekiyor. Çok fazla baskı uyguladığınızda bu alan tırnağınızla kalkabiliyor.   Yine de HTC Desire 828’in işçiliğini ve malzeme kalitesini beğendiğimizi söylemeliyiz. Unutmadan. Arka kamera hafif öne çıkık.

2

Performans

5.5 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan HTC Desire 828, 1920×1080 piksel çözünürlüğüne ulaşıyor. Ekranın parlaklık değeri ve kontrastı gayet başarılı. Fakat piksel yoğunluğunun 401 ppi olması daha iyi olabilirdi. Sonuçta benzer telefonlara baktığımızda daha yüksek değerli telefonların olduğunu söylemeliyiz. Tabi şunu da hatırlamakta fayda var. İnsan gözü daha yüksek ppi değerini pek ayırt edemiyor.

HTC Desire 828, 1.5 GHz hızında sekiz çekirdekli  MediaTek MT6753 işlemcisini kullanıyor. Orta segment telefonlarda oldukça fazla görünen bu işlemci, verilen her görevi fazlasıyla yerine getiriyor. 2 GByte bellek ve 128 GByte eklenebilen 16 GByte kapasite fazlasıyla yeterli. Sonuçta bu üründe yüksek bir performans beklemek yanlış olur. HTC Desire 828, günlük görevleri zorlamadan yapıyor. İşin içine sistem kaynaklarını tüketen uygulamalar ve oyunlar girdiğinde,  HTC Desire 828’in zorlandığı hemen görülüyor.

HTC Desire 828’in önemli bir özelliği kuşkusuz HTC BoomSound teknolojisi. HTC BoomSound ses seviyesini düzenliyor ve dinamik ekolayzır ile her ses tonunu optimize ediyor.  Bu özellik sayesinde her seferinde ses ayarlamasına gerek kalmadan en net film diyaloglarını tutarlı bir ses seviyesinde duyuyorsunuz.

5

Kamera performansı

HTC Desire 828 kamera performansı ile ön plana çıkıyor. 13MP arka kamerası, en gelişmiş OIS sistemi ve kolay kullanılan kapsamlı fotoğraf düzenleme araçları ile güçlendirildi. HTC Desire 828’in sunduğu üst seviye OIS özelliği sayesinde profesyonel kalitede fotoğrafları daha az bulanık ve daha yüksek netlikle yakalayabiliyorsunuz. Bu teknolojinin diğer bir avantajı düşük ışıklı ortamlarda bile iyi bir performans sergilemesi. HTC Desire 828’in gelişmiş OIS sisteminin diğer bir avantajı, 0.125 milisaniyelik tepki hızı ile net fotoğraflar çekebilmesi.

HTC UltraPiksel ön kamerası ise standart pikselli kameralardan 3 kata kadar daha fazla ışık yakalıyor ve bu sayede de hem gündüz hem de gece başarılı fotoğraflar çekiyor. 26 mm geniş açı lensi ile grup çekimlere de uyumlu olan bu kamera, Selfie tutkunlarının  vazgeçilmez telefonu olacağını düşünüyoruz.

Şifre-fidye yazılımlarına karşı büyük adım