HTC One HTC’yi uçurdu

HTC, en iddialı mobil telefon modelleri olan HTC One (M8) ve Desire 816 modelleriyle küresel düzeyde büyük bir ivme yakaladı. ABD, Avrupa, Çin ve Hindistan pazarlarında sağlam bir yer edinen HTC, 2014’ün mali yarı yılı sonuçlarına göre kârını yüzde 22,2 oranında artırdı.

HTC Corporation, 30 Haziran 2014 tarihinde sona eren 2014 ikinci çeyrek konsolide mali sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre şirketin üç aylık geliri  65.1 milyar NT$ olarak gerçekleşti. Şirketin üç aylık kârı 2.3 milyar NT$ olurken, hisse başına 2.74 NT$ olarak gerçekleşti. Brüt kâr marjı ise yüzde 22,2 olurken, faaliyet kâr marjı yüzde 3,7 olarak gerçekleşti.

HTC’nin kâra geçmesinde, HTC One (M8), HTC One Mini 2 ve Desire 816 ürünlerinin dünya çapında yakaladığı satış ivmesi etkili oldu. Amerika Birleşik Devletlerinde, dört büyük operatör tarafından da kullanıcılarına sunulan HTC One (M8) bu pazarda etkileyici satış rakamlarına ulaşırken, Avrupa’da HTC One Mini 2, sınıfının en iyisi olan HTC One (M8) deneyimini daha kompakt boyutuyla geniş kitlelere ulaştırdı. HTC Desire serisi de, Desire 816’nın yakaladığı başarı ile birlikte, bu sonuçlarda pay sahibi oldu.

HTC CEOsu Peter Chou

‘HTC One (M8) mümkün olan en iyi telefon’

HTC’nin CEO’su Peter Chou “Bu çeyrek sonuçlarının da gösterdiği üzere, bir yandan ticari faaliyetlerimizi her yönüyle geliştirirken diğer yandan, mevcut ürün yelpazemizin yarattığı inanılmaz heyecanı daha yükseklere taşıdık” dedi.  Chou şunları söyledi: “Bu kârlı çeyrek, HTC One (M8) ile dünyaya mümkün olan en iyi akıllı telefonu sunarken, HTC One Mini 2 ve Desire serisi ile de sunduğumuz seçenekleri genişletmeye odaklanmamızın sonucu olan olumlu bir adımdır.”

HTC One (M8) ve Desire 816 Tayvan’da piyasa liderliğini korurken HTC ilk kez hem birim hisse, hem de hisse değeri bazında ülkede 1. sıraya yükseldi. Büyük bir hızla  büyüyen Çin ve Hindistan pazarlarında da genel satış ivmesi, HTC’nin her ihtiyaca cevap veren ürün portföyü sayesinde oldukça iyi seviyelerde gerçekleşti.

HTC’nin üstün tasarım ve mühendislik özellikleri, HTC One (M8) ve HTC Dot View kılıfı ile Haziran ayında Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA) ve İF (Uluslararası Forum Tasarımı)  tarafından düzenlenen, Computex d&i ödüllerinde bir kez daha Tasarım ve İnovasyon Altın Madalyası’nı HTC’ye kazandırdı.

3. Çeyrek 2014 Görünümü

HTC’nin, 2014’ün 3. çeyreğinde ise gelirinin 42 milyar NT$ ile 47 milyar NT$ aralığında olması, brüt kâr marjının yüzde 22,5 ila yüzde 23.00 aralığında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Hisse başına kârın ise 0.05 NT$ ile 0.69 NT$ düzeyinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Cardtek Group, Güney Amerika’yı Kolombiya Ofisinden Yönetecek