IBM Küresel Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü Defne Tozan Röprotaj

BT Pazarında Bir Dönüşüme Tanıklık Ediyoruz

Geçtiğimiz günlerde Avnet ve IBM Softlayer güçlerini birleştirerek yol alma kararı verdiler. Biz de bu birleşme ile ilgili sorularımız IBM Küresel Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü Defne Tozan’a sorduk.

Öncelikle bizlere kendinizden ve görevinizden bahseder misiniz?

25 yılı aşkın süredir IBM’deyim, bir çok farklı bölümde görev aldım, şu anda IBM Küresel Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürüyüm.

Avnet ve IBM Softlayer birlikteliğinden bahseder misiniz? Bu birliktelik neler getirecek?

IBM 2013 Temmuz ayında Softlayer’ı satın aldıktan kısa bir süre sonra küresel bazda distribütörlük anlaşmalarını duyurdu. AVNET bu anlamda Türkiye pazarında ki tek Distribütör ve bu bizler için çok heyecan verici. Bu duyuru ile Avnet, mevcut distribütörlük anlaşmasının yanına SoftLayer hizmetlerinin de dağıtıcılığını ekleyerek SoftLayer bulut hizmetlerimizi bayileri aracılığı ile pazarlayabilir duruma geldi. Bu gelişme, mevcut SoftLayer satış kanallarının yanı sıra Avnet’in bayi ağı sayesinde daha geniş kitlelere ulaşma imkanı sağlayacak.Defne-Tozan-01

Bu birliktelikle birlikte pazarda kimlere hitap etmeyi düşünüyorsunuz? Önümüzdeki dönemdeki hedefleriniz nelerdir?

SoftLayer hizmetleri pazarın tümüne hitap ediyor. Benzer şekilde Avnet’in mevcut ağı da farklı bir çok sektör ve ölçekteki kuruma erişebilir durumda. Dolayısıyla bu birliktelik, Türkiye pazarındaki tüm ölçek ve sektördeki firmalara erişmeyi hedefliyor.

Şu anda BT pazarında bir dönüşüme tanıklık ediyoruz. Bulut sadece BT sektörünü değil, iş yapış modellerini de değiştiriyor. Hedefimiz IBM olarak bu dönüşümün öncüsü olmak, Softlayer’ın potansiyeline dair bilinirliği artırmak ve Softlayer’ı pazar lideri konumuna taşımaktır.

Avnet ve IBM Softlayer birlikteliği kurumlara neler kazandıracak. Bu birlikteliğin sağladığı avantajlar nelerdir?

Avnet, SoftLayer hizmetlerinin tüm sektör ve ölçekteki kurumlara satışının yanı sıra müşterilerimizin destek ihtiyacına da cevap verecek bir organizasyon oluşturdu. Avnet bu işe yatırım yapıyor, kaynak ayırıyor ve geliştirmeye devam ediyor. SoftLayer hizmetleri kullanımı sırasında ya da bu hizmetlerin üzerine isteyebileceği ek hizmetler için Avnet her zaman müşterilerimizin yanında olacak ve onların ihtiyaçlarına cevap verecek bir konumdadır.