IBM Ve Kadir Has Üniversitesi’nden Ortak Laboratuvar

IBM’in 2013 yılında “Üniversite Ortak Araştırma” ödülünü kazanan tek Türk üniversitesi olan Kadir Has Üniversitesi’nde “Şehir Mühendisliği İleri Araştırma Laboratuvarı” açıldı.

 IBM’in gelişmiş altyapı desteğiyle kurulan “Akıllı Gezegen” kavramına hizmet eden çalışmaların yürütüleceği laboratuvar, üniversite-endüstri-şehir yönetimi üçgeninde çok disiplinli çalışmalar yürütülecek ve lisansüstü düzeyde araştırma projeleri gerçekleştirilecek.

Şehir Mühendisliği İleri Araştırma Laboratuvarı,  Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri ve Enerji Sistemleri Mühendislik dalları ile Yönetim Bilişim Sistemleri, Mimarlık, Sosyal Bilim disiplinlerini kapsayan Şehir Mühendisliği, ulusal ve uluslararası işbirlikleri ve ortaklıklar için de adres olacak.

 IBM4 

Laboratuvar’ın açılışı nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi olarak “evrensel nitelikte akademik bir kurum olma” misyonu ile bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeleri takip eden, yeniliğe açık, sorgulayan, düşünen ve üreten bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtti. Kadir Has Üniversitesi IBM işbirliği sonucunda açılan Türkiye’nin ilk Şehir Mühendisliği İleri Araştırma Laboratuvarı’nın da bu eğitim felsefesinin bir uzantısı olduğunu belirten Aydın, “Kadir Has Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, IBM’in Shared University Research (SUR) ödülüne layık görülen 400 dünya üniversitesinden biri oldu. Fakültenin hemen her bölümünden sekiz öğretim üyesinin imzasıyla sunulan projenin başarılı olmasıyla, üniversitenin bilişsel altyapısına eklenen IBM hibesi ile ilk Şehir Mühendisliği İleri Araştırma Laboratuvarı’nı açmış olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

 IBM-Turk Ulke-Muduru Isabel-Gomez Cagigas-Kadir-Has-Universitesi-Rektoru-ProfDrMustafaAydin

Proje Yürütücüsü, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şirin Tekinay da açılışta şöyle konuştu: “Şehir Mühendisliği’nde ülkemizde ilk ileri araştırma laboratuvarını kurmaktan heyecan ve gurur duyuyoruz. Üniversitemizin sunduğu çok disiplinli yaklaşım ve IBM’in sunduğu en gelişmiş bilişim altyapısı ile baştan-sona çözümler üretmeye, 21. yüzyılın en önemli sorunu olan “şehir” dediğimiz sistemler  karmaşasında uzman mühendisler, teknoloji uzmanları ve yöneticiler yetiştirmeye başladık. İstanbul’u bir şehir laboratuvarı olarak görüyoruz.”

IBM Türk’ün üniversite ilişkileri programında, öncelikli olarak akademi dünyasının bilimsel araştırmalarda IBM’in küresel AR-GE havuzundan yararlanmasını sağlamak hedefleniyor. Girişimlerini ve Kadir Has Üniversitesi ile IBM arasındaki yeni işbirliğini değerlendiren IBM Türk Ülke Müdürü Isabel Gomez Cagigas da şöyle konuştu:  “Kadir Has Üniversitesi ile bu işbirliğimiz, Türkiye’deki Akıllı Şehir araştırmacılarına, akademisyenlere ve öğrencilere inovasyon platformu, kaynakları ve teknik danışmanlık sağlayacak. Bu sayede geleceğin işgücünü oluşturacak öğrenciler, Akıllı Şehir oluşumuna katkıda bulunacak yeteneklerle donanmış olacaklar.“

Teknolojik imkanların iş hayatında kullanılmasıyla…