İkinci El Otomobil Fiyatları Düşmüyor: Beklentiler Suya Düştü

İkinci el otomobil fiyatları

İkinci el otomobil fiyatları hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Dolar kurunun düşmesine rağmen araçlarda istenen ölçüde fiyat düşüşü gerçekleşmedi. Hadi gelin bunun nedenine ve diğer detaylara birlikte bakalım.

Otomobil fiyatları Türkiye’de büyük bir tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bazıları dolar kurunun düşmesi nedeniyle bayilerin indirim yapması gerektiğini düşünüyor. Kimileri ise bunun hemen mümkün olmayacağını belirtiyor. Peki hangi taraf haklı? İşin aslına bakacak olursak bu konuda uzmanların açıklamasına bakmak gerekiyor.

Türkiye’de özellikle otomobil bayileri çok sert bir şekilde eleştiriliyor. Birçok kişi bu bayilerin yüksek fiyatlarla galericilere araç satışı yaptığını ifade ediyor. Aynı şekilde galericiler bu yüksek fiyatlar üzerinden sürücülere araç veriyor. Bu durum fiyatların sürekli olarak artmasına neden oluyor. Şimdilik iddialar bu yönde.

İkinci el otomobil fiyatları cep yakıyor

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın tam olarak böyle düşünmüyor. Kendisi ikinci el piyasasında böylesine sert yükselişlerin yaşanmasının nedenini bireysel satıcılara bağlıyor. Ona göre araç sahipleri kendi otomobillerine bu fiyatları yansıtmadı. Durum böyle olunca fiyatlar yüksek kaldı.

İkinci el otomobil fiyatları

Dolar kurunun hızlı bir şekilde düşmesi ile birlikte sıfır araç satan bayiler en az yüzde 10 seviyelerinde indirim yaptı. Sıfır araçların bu kadar hızlı bir şekilde inmesine rağmen ikinci el otomobiller beklenen indirimleri göremedi. bireysel otomobil sahipleri aldıkları fiyatlardan satmakta zorluk çekiyor.

Türkiye’de ikinci el otomobillerin fiyatı belirsiz

Araç fiyatları konusunda yorumda bulunan uzmanlar hızlı bir şekilde indirim olmayacağını düşünüyor. Onlara göre 20 ile 25 gün arasında bir süreye ihtiyaç var. 2022 yılının ocak ayının ortalarında ikinci el pazarı normal seviyelere çekilebilir. Ancak fiyatların hemen eski düzeyine ulaşması mümkün değil.

Türkiye’de ne yazık ki ÖTV araç fiyatlarında büyük bir artışa neden oluyor. Birçok araç yüksek ÖTV dilimine giriyor. Bu durum ikinci el araçları da etkiliyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Bu Haftanın Otomobil Haberleri Yine Şaşırttı: İşte Öne Çıkanlar (12 – 19 Aralık)

>> Haftanın En Önemli Otomobil Haberleri: Gündem Çok Hareketli (19 – 26 Aralık)