Ethereum Madenciliği Değişiklikleri Ekran Kartı Talebini Azaltacak

Ekran kartlarının çalışma prensipleri

Ethereum madenciliği ilgililer arasında en yüksek popülariteye ulaşan kripto paralardan bir tanesi. Ne var ki bu kripto paranın ağındaki dönüşümün ekran kartı talebini etkilemesini bekliyoruz. İşte gelişmenin detayları…

Kripto para dünyasını önemli ölçüde etkileyecek bir değişiklik gündemde. Özetle kişisel kullanıcıların ekran kartı bulmasını oldukça zorlaştıran bu süreç bir nebze rahatlayacak. Umuyoruz ki bu değişim bilgisayar almakta zorlanan kişiler için önemli bir fayda sağlayacak.

Oyuncular ve kişisel bilgisayar sahibi olmak isteyenler için maalesef bir kötü haberimiz var. Kısacası bu düzelmenin kısa vadede gerçekleşmesi çok zor. Özellikle bu yıl için umut hissetmek neredeyse mümkün değil. Bunun sebebi ise Ethereum ağı konusundaki güncellemelerin tarihleri. Konu ile ilgili açıklama kripto para biriminin geliştiricisi Tim Beiko’dan geldi. Beiko, ilk güncellemenin 4 Ağustos 2021’de yayına gireceğini söyledi. Bu da değişimin ilk adımına bir aydan az süre kaldığını doğruluyor.

Ne var ki bu öncü güncelleme ekran kartları için durumu değiştirecek olan değil. Bu güncelleme Ethereum 2.0 için gereken zemini hazırlayacak. Yine de bir adım bir adımdır.

Jon Peddie Research ekran kartı pazarı içinde kripto amacıyla gerçekleşen satışın 2021 ilk çeyreği itibariyle payını açıkladı

Güncelleme ile Ethereum madenciliği değişirken ücretlendirmede de farklı bir anlayış başlayacak

EIP 1559 isimli ilk değişiklik tüm zincir içi işlemlere minimum bir ücret getiriyor ve ücret yapısı değişiyor. Mevcut durumda, kullanıcılar işlem ücretleri belirler ve bunlar daha sonra madencilerin onayına kalır. Ancak bu değişiklik artık madencileri ödüllendiren düzene son veriyor. Bunun yerine ağdan kaldırılan paraları değerlendiren protokolün belirlediği bir “temel ücret” olacak.

Madenciliği etkileyecek güncellemenin ismi ise EIP 3554. Bu değişiklik özellikle madenciliği çok daha zor bir hale getirecek. Bu değişikliğin ise 1 Aralık 2021’de hayata geçeceği ifadesi var. İşte bu tarih ekran kartı almayı bekleyenler için milat niteliğinde. Hatırlatmak gerekirse Ethereum, Bitcoin’in aksine ASIC donanımlarıyla değil grafik işlemcileriyle üretilen en büyük para birimi konumunda.

“Proof of work” isimli çalışma prensibi hayal edebileceğimizin ötesinde bilgisayar işlem gücü gerektiren bir sistem. Ether üretimi bundan sonra “proof to stake” isimli hisse kanıtı sistemine geçiyor. Bu da grafik işlemcisi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Bu gelişme gerçekleştiğinde ilk olarak ekran kartı talebinin ciddi anlamda azalmasını bekliyoruz. Sonrasında bunu madencilerin ellerindeki kartları ikinci el piyasalarına sürmesi takip edecek. Böylece bazı kullanıcılar bu ikinci el ucuz ürünlere yönelirken yeni model arayanlar da rafları dolu görecek. Sonuç olarak, değişken dolar kurunu hesaba katmazsak 2022 bilgisayar almak için en doğru zaman olarak görünüyor.

Diğer haberler:

>> İkinci El Otomobil Fiyatlarında Korkutan Bir Gelişme Yaşandı: Daha Yeni Zam Yapılmıştı

>> FAST Para Transfer Üst Limiti Değiştirildi: Yeni Üst Limit Ne Kadar Oldu