İlk Yapay Zeka Yasası Yakında Geliyor: Robotlar Artık Aramızda

İlk yapay zeka yasası

İlk yapay zeka yasası büyük bir koruma oluşturmak için geliyor. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara birlikte göz atalım.

Yapay zeka günümüzün en büyüleyici detayları içerisinde yer alıyor. Ancak bu durum her zaman için olumlu karşılanmıyor. Bazen etik dışı kimi problemlerin ortaya çıktığını görüyoruz. Özellikle bazı alanlarda bu etik dışı unsurlar çok daha fazla ön plana çıkıyor.

Hatırlayacağınız üzere bundan kısa bir süre önce bilim insanları tek bir komutla tez yazan yapay zeka sistemi kurmuştu. Bu tür sistemlerin akademi dünyasına ne kadar fazla zarar vereceği biliniyor. Ancak bugünlerde Avrupa Birliği özellikle vatandaşları yapay zeka problemlerinden korumak istiyor.

İlk yapay zeka yasası tartışılıyor

Gelişmiş AI sistemleri ile ilgili en önemli problem hiç şüphesiz hükümet denetimidir. Mesela Çin’de çok katı bir şekilde hükümet denetimi uygulanıyor. Bu hükümet denetimi birçok kişiyi zor durumda bırakıyor. Sosyal puanlama ile birlikte bireylerin refahtan ne kadar pay alacağı bile belirleniyor.

İlk yapay zeka yasası

Avrupa Birliği yapay zeka ile ilgili işte tam olarak buna karşı. Kesinlikle hükümetlerin yapay zekayı ayrımcılık için kullanmalarını istemiyor. Özellikle Çin bu konuda en kötü örnek olarak biliniyor. Bir diğer önemli husus ise CV tarama ile ilgili olacak. İş başvurularında CV taraması yapan yapay zeka sistemleri belirli şartlara uygun olmak zorunda.

Uygulamalarda denetim giderek azaltılıyor

Büyük güçlerin denetiminden uzaklaştırılmak istenen uygulamalar yine yapay zeka yasası içerisinde yer alıyor. Avrupa Birliği tarafından geliştirilen yapay zeka yasası ile birlikte yüksek riskli olmayan uygulamalar denetimsiz kalacak. Böylece daha özgür bir şekilde hareket edebilecekler. İlk yapay zeka yasası

Yeni yapay zeka yasası ile birlikte Avrupa Birliği gerekli tüm önlemleri aldı. Önümüzdeki yıllarda diğer ülkelerin benzer şekilde çeşitli tedbirler alması bekleniyor. Yapay zekanın olumsuz etkilerinden korunmak hükümetlerin en önemli görevleri içerisinde yer alıyor.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zeka İnsanları Öldürmek İsteyecek Mi? Tehlike Her Zaman Var

>> Yapay Zekânın Ruhu Var Mıdır? Google, Bir Mühendisinin İşine Son Verdi