Yapay Zeka İnsanları Öldürmek İsteyecek Mi? Tehlike Her Zaman Var

Google Chrome güncellemesi

Yapay zeka insanları öldürmek konusunda becerikli olabilir. Ancak bu birçok parametreye sahip. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

.

Günümüzün en önemli tartışmalarından bir tanesi de hiç şüphesiz yapay zeka ile ilgili. Bu yeni teknolojinin ne tür sonuçlar yaratacağı kimse tarafından tahmin edilemiyor. Daha doğrusu kesin tahminler yapmanın imkansız olduğu söyleniyor.

Yapay zeka çalışmaları ile ilgili son dönemlerde ortaya çıkan detaylara baktığımızda genellikle Google gibi şirketler karşımıza çıkıyor. Mesela bir Google mühendisi LaMDA isimli yapay zeka ile gerçekleştirilen sohbeti paylaşmıştı. Bunun üzerine tüm oklar onun üzerine çevrildi.

Yapay zeka insanları öldürmek isteyebilir

Konuyla ilgili net bir tanım yapmak için önemli bir ayrımı göz önünde bulundurmak gerekiyor. Yapay dar zeka ve güçlü yapay zeka kavramlarını bilmeden açıkçası bu tür sorulara cevap bulabilmek pek kolay değil.

Yapay zeka insanları

Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse yapay dar zeka olarak adlandırılan tür daha çok sesli asistanlardan ve otonom araçlardan oluşuyor. Bu tür sistemler sınırlı bir şekilde çalışıyor. Yani sonsuz işlem ve öğrenme yetenekleri yok. Ona verilen bilgileri alıp kaydedebiliyor. Bunun ötesine geçmekte yeterli değil.

Güçlü yapay zeka asıl korkulması gereken sistem

Güçlü yapay zeka olarak adlandırılan sistem oldukça ürkütücü. Bu tür sistemler tıpkı bir insan gibi düşünebiliyor. Ayrıca internetten veri çekerek kendi bilgilerini çok daha üst seviyelere kadar çıkarabiliyor. Bu durum aynı zamanda insanlardan bile daha zeki olmasını sağlıyor.

Bilim insanlarının esas korktuğu alan tam olarak bu kısım. Yapay zeka insanları öldürmek istersen muhtemelen bu güçlü yapay zeka tarafından gerçekleştirilecek. Ancak burada önemli bir detay var. Her ne kadar süper güçlere sahip olsa bile yine de bu tür sistemlerin insan kontrolünde olduğunu unutmayın. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Google Çalışanı Yapay Zeka Hakkında Açıklama Yaptı İşten Kovuldu

>> Yapay Zeka Büyük Salgınlarda Kullanılacak: Bilim İnsanları Açıkladı

. . . . .