Rastgele Çizimlerden Gerçek İnsan Portreleri Yaratabilecek Yapay Zeka Algoritması Geliştirildi

Rastgele Çizimlerden Gerçek İnsan Portreleri Yaratabilecek Yapay Zeka Algoritması Geliştirildi

yapay zeka iş verimliliği
Google News Abone Ol

Hong Kong Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen yeni bir Yapay Zeka algoritması, yalnızca eskiz çizimlerinden son derece gerçekçi fotoğraflar oluşturabiliyor.

Araştırmacılar, yeni yapay zeka algoritması polis soruşturmalarındaki şüphelileri tanımlamak için kullanılabileceğini söyleniyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk gibi isimlerin endişelerine rağmen Yapay Zeka (AI) teknolojileri hayatımızın her alanına girmeye devam ediyor. Güvenlik, sağlık, askeri, otomotiv ve ulaşım gibi birçok sektörde yeri olan yapay zeka giderek daha güçlü hale geliyor.

New Scientist’in web sitesinde bildirilen habere göre, Hongbo Fu ve Hong Kong Üniversitesi’nden meslektaşları, bir kişinin yüzünü temsil eden çok basit bir kroki çizimini anında portre fotoğrafına dönüştürebilen bir algoritma geliştirdiler.

Yapay Zeka Algoritması Yüz Tanıma Konusunda Yardımcı Olabilecek 

Araştırmacılar, yapay zeka algoritmasının polis soruşturmalarında şüphelilerin görüntülerini hızlı bir şekilde analiz etmek veya oyunlarda ve filmlerde karakterleri modellemek için kullanılabileceğini düşünüyor.

Fu ve ekibi, Yapay Zeka algoritması nı eğitmek için İnternet’te halka açık olarak paylaşılan 17 binden fazla portre fotoğrafı kullandı. Zamanla, bir doodle (rastgele ve soyut çizgilerden oluşabilen basit çizimler) veya skeçleri gerçek bir yüze dönüştürmeyi öğrenen bir algoritma ortaya çıktı ve muazzam bir doğruluk elde ettiler.Yapay Zeka algoritması

Bununla birlikte, yüz tanımlamaya odaklanan bu yapay zeka, öğrenme sürecinde kullanılan veri setlerinden kaynaklanan bazı stereotiplere, yani önyargılara sahip. Çünkü algoritma tarafından oluşturulan neredeyse tüm yüzler beyaz ırktan. “Yaratılan portrelerin çoğu beyaz tenli insanlara işaret ediyor. Bunun üzerinde herhangi bir kontrole sahip değiliz, ”diyor çalışmanın arkasındaki isim Hongbo Fu.

Bu arada, geçen hafta ABD Kongresi’ne bir mektup yazan IBM CEO’su Arvind Krishna, şirketin artık genel amaçlı yüz tanıma teknolojisi veya analiz yazılımı (yapay zeka algoritması)  sunmayacağını söyledi. Kitlesel gözetim, ırksal profil oluşturma, temel insan hakları ihlali veya şirket değerleriyle tutarlı olmayan herhangi bir amaç için sunulan tüm yüz tanıma teknolojilerine karşı olduklarını ifade eden Krishna, söz konusu alanda Ar-Ge yapmayacaklarını açıkladı.

İlgili Haberler

>> Yapay Zeka ile Yaratılan Napolyon Bonapart’ın Gerçek Yüzü

>> Microsoft yapay zeka destekli COVID-19 araştırması için rekor bütçe ayırdı!


CEVAP VER