Instagram Başkanı Mosseri Reels’ten Memnun Değil!

Instagram Başkanı Mosseri basitleşme ve yaratıcılığa odaklanacaklarını söyledi

Instagram Başkanı Mosseri TikTok’a rakip olarak hazırlanan Reels’in performansından mutsuz. Üst düzey yönetici, sert konuştu ve “Dürüst olmak gerekirse TikTok önümüzde” dedi.

2008’den bu yana Facebook içinde birçok farklı görevde bulunmuş ve 2018’den bu yana Instagram Başkanı olarak atanmış olan Adam Mosseri, Reels’in TikTok karşısındaki performansından mutsuz. Mosseri, katıldığı bir podcastte samimi açıklamalarda bulundu. Format hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Instagram’ın karar vericisi, “Bununla ilgili henüz mutlu değilim.” dedi. Hem içerik üretiminde hem de tüketimde ilerlemenin sürdüğünü beliritti fakat gidecek uzun bir yolları olduğunu dile getirdi. Mosseri’nin en sert sözleri ise bu cümlenin sonunda geldi, “Şu konuda dürüst olmalıyız ki TikTok önde.” 

Geliştirici ekibin şuanda sistemi geliştirme üzerine yoğunlaştığını belirtti ve rakiplerinden farklılaşma çalışmalarının henüz olmadığını söyledi. Özellikle, Tiktok’un yaratıcı ve ilerici araçlarına değindi ve effekt, filtre, video araçları gibi özellikleri henüz içselleştiremediklerini söyledi ve eninde sonunda bunu yapacaklarını belirtti.

Instagram Başkanı Mosseri basitleşme ve yaratıcılığa odaklanacaklarını söyledi

“Bana göre, daha güçlü ve yaratıcı araçları sunan bir yapıya kavuşmalıyız.” diyen Mosseri, Bu araçlar insanları daha ilginç içerikleri üretmeye itiyor ve daha farklı araçların gelecek yeni popüler akımları tetiklediğini söyledi.

Akış, hikayeler, reels ve IG TV’de çok farklı video formatları kullanılması hakkında başkan, insanların önemli bir kısmının aradaki farkı ayırt edemediğini söyledi. Tüm instagram çerçevesinde basitleştirmeye ve fikir birliğine ihtiyaçları olduğunu belirtti. Yeni odaklarının basitlik ve yaratıcılık olduğunun altını çizdi.

Instagram’ın güncel olarak en büyük sorunu çok farklı formatı içinde barındırıyor olması. Bu içerik üreten amatör ya da profesyonel herkes için büyük bir yorgunluk ve kafa karışıklığı yaratıyor. Her şeyi kapsama üzerine geliştirilen bu anlayış açıkçası uygulamaya da zarar veriyor. Örneğin yazı üzerine odaklanmış temelde olan bir blog sitesi olan Twitter’ın tepeden inme getirdiği “fleet” özelliğinin aldığı tepkilerde de bunu görebiliyoruz.

Instagram’ın geleceği hakkındaki bir soruya da cevap veren Mosseri, salgının getirdiği dönüşüme dikkat çekti. Konu hakkında, “Bu yıl, geçen yıl attığımız adımların sonuçlarını gösterecek. Reels’i daha iyi bir noktaya taşımak ve farklılaşmakla ilgili olacak. Alışveriş de bu yıl önemli olacak. Özellikle de alışverişin geleceğini oluşturduğunu düşündüğümüz “İçerik üreticilerinin gözünden alışveriş” hakkında çalışacağız.” dedi.

İlgili haberler

>> Biden Yemin Töreni İçin Snapchat Filtresi Çıkardı

>> Uber için kötü haber! Taksiciler temyize gidiyor