Uber için kötü haber! Taksiciler temyize gidiyor

Uber aşı kararı

Taksiciler Uber için tekrardan Yargıtay’a başvurdu. Aralık ayında Türkiye’de hizmet vermesinin önü açılan Uber’e yeni bir dava bekliyor. İşte detaylar.

Geçtiğimiz Aralık ayında hem web sitesi hem de uygulaması için erişim yasağı kaldırılan Uber’e kötü haber. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, Uber’in erişim yasağı engelini kaldıran istinaf mahkemesinin kararı içi temyiz başvurusunda bulundu.

Uber davasının geçmişi

Uber’e ilişkin olarak taksici dernekleri ve birlikleri 2017 Eylül ayında dava açmış ve dava sonucunda Uber’in Türkiye’deki tüm faaliyetleri sonlandırılmıştı. Web sitesi ve uygulamasına erişim yasağı gelmişti. Taksicilerin de Uber’in uygulamasını kullanmasına rağmen korsan faaliyet olarak adlandırılmış ve Türkiye’de yasaklanmıştı.

Geçtiğimiz Aralık ayında ise istinaf mahkemesi, Uber’e erişim engelini kaldırmıştı ve Uber’in, sarı taksilerle çalışmasına izin vermişti.

Uber’in Türkiye Twitter hesabı istinaf mahkemesinin kararıyla ilgili ”Türkiye’de Uber’e gelen erişim engelinin istinaf kararı ile iptal edilmesinden çok mutluyuz. Uygulamamız, sarı taksilerle İstanbullulara hizmet vermeye devam edecek. Türkiye’deki kullanıcılarımızla yeniden buluşacağımız için heyecanlıyız. Birlikte güzel bir geleceğe” paylaşımda bulunmuştu.

uber

Uber’in global sözcüsü ise istinaf mahkemesinin kararında sonra ” Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimiz teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

İstinaf mahkemesine temyiz başvurusunda bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Uber’in engellemesinin kararını devam etmesini istiyor. Yargıtay’ın bozma kararı vermesi halinde, dava dosyası yeniden ilgili istinaf mahkemesine gönderilecek. İstinaf mahkemesi ise ya kararını bozacak ya da Yargıtay’ın kararına direnecek. İstinaf mahkemesi eğer Yargıtay’ın kararına direnirse yeni bir yargı süreci ile karşı karşıya kalacağız.

>>Huawei P50 serisine 20x optik kamera gelebilir.