Instagram Canlı Odalar Dört Kişilik Canlı Yayın Sağlıyor

Instagram yeni canlı yayın

Instagram şimdiye dek sadece iki kişinin birlikte yayın yapmasına izin verirken “Canlı Odalar” özelliği bunu ileri bir noktaya taşıyor. 

Sosyal medya platformu Instagram daha fazla insanın canlı yayın yapmasını istiyor. Bu amaçla yeni Canlı Odalar özelliği ortaya çıktı. Bununla birlikte özellik tüm dünyaya açık hale geldi. Bu sayede artık dört kişi görüntülü görüşme ya da canlı yayın yapma imkanına kavuştu. Eskiden bu sayı sadece iki idi. Instagram’ın konu ile ilgili paylaştığı yazıda bu özelliğin insanları podcast ya da sohbet programı gibi içeriklere yönlendirecek.

Daha fazla kişiyle yapılan canlı yayınların daha geniş kitleleri çekecek. Katılımcıların hepsinin takipçileri canlı odayı görecek. Ayrıca bildirimle haberdar olacaklar. Yalnız katılımcılardan herhangi birinin engellediği bir kişi yayını izleyemeyecek.

Bu gelişmeyi Clubhouse ile rahatlıkla karşılaştırabiliriz. Aynı anda 10 kişinin konuşabildiği uygulamada 8 bin kişiye kadar izleyici odalara katılır. Uzmanlar bu atılımın son zamanlarda ilgi çeken bu platforma bir cevap olduğu görüşünde. Ancak Instagram Live, bir avantaja sahip. iOS kullanmayanlar Clubhouse’a hala erişemiyor. Üstelik uygulamaya sadece davetiye ile kayıt olabilirsiniz.

Bu yeni özellik nasıl çalışır? Instagram anlattı:

“Canlı Oda yayını başlatmak için ekranı sola kaydırın ve ‘Canlı’ seçeneğini seçin. Bir başlık ekleyin ve ‘Odalar’ ikonuna tıklayın ve konuklarınızı ekleyin. Burada sizinle yayın yapmak isteyen insanları görün ya da arayarak ekleyin. Yayın başladığında da ekranın üstünden konuklar ekleyebilirsiniz. Yayıncı olarak bir kerede en fazla üç konuğu ekleyebilirsiniz. Örneğin iki konukla başladığınız yayına bir kişiyi daha eklemeniz mümkün. Birden fazla konukla yayın yapmak erişiminiz artırmanın harika bir yolu. Takipçileriniz de bildirim alırlar.”

Instagram Canlı Odalar Clubhouse’un resimlisidir!

Clubhouse’un aksine Instagram Canlı Odalar kamera karşısında olmayı zorunlu kılıyor. Bu da Clubhouse’un başarısının bir nedenini anlamamızı sağlıyor. Ortaya bir görüntü sağlamanın gerekmemesi insanların üzerindeki baskıyı azaltıyor. Clubhouse kullananlar; yürürken, araç kullanırken nasıl göründüklerini önemsemeden bu uygulamada sohbet yayınları yapabiliyor. Yine de Canlı Odalar’ın Instagram tarafında da büyük bir atılım sağlamasını bekliyoruz. Üstelik Instagram’daki geniş takipçi kitlesi de önemli. Birçok popüler kişi salgın döneminde canlı yayın özelliğine sıklıkla başvurdu. Yeni opsiyonlar da bu işin ilerlemesinde yardımcı olacaktır.

Instagram konuyla ilgili yazısında da salgına dikkat çekiyor. “Kovid-19 krizi boyunca insanların birçok durumda canlı yayın yaptığını gördük. Geçen yıl canlı yayında önemli şeyler oldu. Didaktik bilim sohbetleri, ünlülerle söyleşiler, rekor kıran rap savaşları.

Diğer haberler:

>> TikTok gizlilik cezası aldı: Büyük zorluklarla karşılaşabilir

>> Twitter, sesli mesaj özelliğini kullanıcılarına sunuyor!