TikTok gizlilik cezası aldı: Büyük zorluklarla karşılaşabilir

TikTok içerik moderatörü

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan TikTok gizlilik cezası aldı. Böyle bir ceza şirketi önemli ölçüde zor durumda bıraktı. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Küresel çapta büyük popülerlik kazanan bazı uygulamalar var. Mesela Facebook bunlar içerisinde ilk sıralarda yer alıyor. Aynı şekilde Instagram ve diğer platformlar yine büyük bir popülerliğe sahip. Elbette Donald Trump gibi birisinin sesini kısan Twitter’dan bahsetmeden olmaz. Ancak öyle bir sosyal medya platformu var ki bunların hepsini altüst etti.

ByteDance isimli bir şirket tarafından kurulan TikTok platformu henüz yeni olmasına rağmen birçok kişi tarafından kullanılıyor. Özellikle de lise çağındaki gençlerin en büyük eğlenceleri arasında yer alıyor. Tüm bunlar aynı zamanda sorumluluğunu arttırıyor.

TikTok gizlilik cezası sadece başlangıç olabilir

Dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından olan TikTok ile ilgili ABD’de dava açılmıştı. Bu davalar genellikle platformun gizliliğe önem vermesinden kaynaklanıyor. Açılan onlarca dava kullanıcı verilerini çıkar sağlamak için ele geçirdiği yönünde.

TikTok gizlilik cezası

Önceki ABD Başkanı Donald Trump tarafından da yine benzer bir açıklama yapılmıştı. Ona göre TikTok kullanıcı verilerini çalıyordu. Geldiğimiz şu noktada ABD’de görülen davalar yine buraya işaret ediyor. Tüm bunlar nedeniyle şirket 92 milyon dolar ödemeyi kabul etti. TikTok gizlilik cezası böylece kesinleşmiş oldu.

Avrupa ülkeleri harekete geçti

Avrupa Tüketici Örgütü bundan kısa bir süre önce TikTok ile ilgili çalışma başlattı. Bu çalışmalar sonucunda kritik bir süreç başladı. Platform yakın bir şekilde izlemeye alındı. Böylece veri ihlali yapılıp yapılmadığı görülmek istendi. Genel olarak bakıldığında onların da yine benzer düşünceye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

ABD’de yaklaşık olarak 21 farklı dava yer alıyor. Şirket her bir dava için 4,4 milyon dolar ödeme yapacak. Eğer Avrupa’da açılan davalar kabul edilirse yine benzer bir ödemenin yapılması bekleniyor. TikTok gizlilik cezası ile alakalı siz ne düşünüyorsunuz? Bu sosyal medya platformuna güveniyor musunuz?

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Hırsızlığı Gündeme Bomba Gibi Düştü: Dikkatli Olun!

>> İşletmelerin geleceği bulut tabanlı hiper bağlanabilirlik