Oculus Quest 2 Deneysel 120 Hertz Güncellemesi Martta

Facebook’un Oculus Quest 2 yol haritası hangi bilgileri veriyor?

Oculus Quest 2 kullanıcıları heyecan verici bir güncelleme alacaklar. Yeni bir deneysel güncelleme ile bu sanal gerçeklik başlıkları artık 120 Hz görüntü oluşturacak.

Valve Index’e rekabeti ısıtacak 120 Hz yenileme hızı deneysel olarak Quest 2’ye de geliyor. Böylece şimdilik kullanıcılar en azından bunun başlıklarında nasıl çalıştığını görme şansına sahip. İlk olarak ipucu Facebook AR ve VR başkan yardımcısı Andrew Bosworth’tan geldi. Sonuçta bu ipuçlarını takiben özelliğin Mart ayı için geliştirme yol haritasında olduğu kesinleşti.

İlk olarak Quest platformunun yol haritası VR başlığının geliştirici haklarına sahip olan kullanıcılara gitti. Bununla birlikte yol haritasında yer alan bu büyük haber hemen göze çarptı. Üstelik bu güncellemenin ilk adımı çok uzak bir tarihte değil. İçinde bulunduğumuz ayda 120 Hz’e ilk adım atılacak.

Bu deneysel özellik Oculus Quest 2’yi pahalı rakibi Valve Index ile yenileme hızı konusunda denk hale getiriyor. Index kendi deneysel modunda 144 Hz hızını zorlayabiliyor. Yine de başlangıçta 72 Hz sunan sonra ancak 90 Hz’e erişen Quest için bu büyük başarı.

Facebook’un Oculus Quest 2 yol haritası hangi bilgileri veriyor?

“Bu sürüm yalnızca destekleyen uygulamalar için 120 Hz yenileme hızına deneysel destek sunar. Bu güncelleme iki bölümden oluşur: geliştiriciler için API desteği ile 120 Hz’i etkinleştirmek için deneysel ayarlar.” Kısacası bu ayarlar ile birlikte eğer bir başlığa sahipseniz bu özelliği kullanabilirsiniz.

120 Hz yenileme hızı desteği, piyasaya sürülmesi planlanan zaman dilimine sadık kalıp kalmayacağı konusunda “orta” seviyede güvenilirlik etiketi taşıyor. Bu da güncellemenin sürecinde aksamalar olması ihtimalinin az olmadığı anlamına geliyor. Bununla birlikte ifade büyük harflerle “DENEYSEL” etiketi taşıyor. Bu ifadelerin anlamı ise olası bir terslikte güncelleme kararlı bir biçimde asla yayınlanmayabilir.

Lakin eninde sonunda artık 120 Hz Quest 2 için bir olasılık. Yükselen kare hızı ekrandan çok cihazın donanımına bağlı. Cihazda yer alan Snapdragon çipinin gücü 90 Hz görüntülere daha uygun. Oculus Link gibi gerekli işlem yükünün bir kısmını bilgisayara atan sistemler de bu yüksek kare hızını sunmakta yardım eder.

Firmadaki tek gelişme bu değil. İddialar Facebook’un Oculus Quest Pro modelini hazırladığı yönünde. Bu dedikodulara konu olan yeni başlık markayı Index’in önüne taşıma hamlesi olacak. Ancak Oculus’un şu an rakibine karşı en büyük avantajı olan fiyat konusunda da Index’e yaklaştıracaktır.

Diğer haberler:

>> HUAWEI, giyilebilir cihazlara uygulama desteğini getirdi: Fitify artık Watch GT 2 Pro’da

>> Oculus Quest 2 120Hz Güncellemesi Alıyor