Instagram, Başkasının Hikâyesinden Ekran Görüntüsü Alırsanız Haber Veriyor mu?

Popüler sosyal medya platformlarından Instagram, bünyesinde hikâye paylaşım özelliğini de sunuyor. Peki paylaştığınız bir hikâyeden başka biri ekran görüntüsü alıyorsa bundan haberiniz olabilir mi? Mevcut durumda hayır, haberiniz olmaz.

Instagram’ı çoğumuz kullanıyoruz ve zaman zaman hikâye paylaşımlarında bulunuyoruz. Takipçilerimiz, hikâye paylaşımlarımızı görebiliyor. Hatta herkese açık olarak ayarladıysak, takipçi listemizde olmayanlar da hikâyelerimizi görebiliyor.

Eğer kilitli bir profil kullanıyorsanız, paylaşımlarınızı sadece kabul ettiğiniz kişilerin görmesini istiyorsunuz demektir. Peki ama, o kişilerden bir ya da birkaç kişi, sizin hikâyenizde paylaştığınız detayları ekran görüntüsü olarak alıp başka yerde paylaşırsa? Yani görmesini istemediğiniz kişiler görürse ne olacak?

Aslına bakarsanız Instagram, 2018 yılında yeni bir özellik için testler gerçekleştiriyordu. Bu özellik sayesinde, birileri sizin hikâyenizden ekran görüntüsü alırsa, Instagram da bunu size haber veriyor ve “Şu kişi, şu saatte, sizin hikâyenizden ekran görüntüsü aldı, haberiniz olsun” diye bilgilendiriyordu. Fakat kısa süre sonra bu özellik kullanımdan kaldırıldı.

Yani evet, şu an birileri paylaştığınız hikâyelerden ekran görüntüsü alırsa haberiniz olmuyor.

Instagram, Başkasının Hikâyesinden Ekran Görüntüsü Alırsanız Haber Veriyor mu?

“Peki Instagram özel mesajlarda, kısa süreli olarak yollanan fotoğraf ve videolardan ekran görüntüsü alınırsa haberim olur mu?”

Cevabımız, evet. Sonuçta adı üzerinde, kısa süreli bir paylaşım yapıyorsanız, kısa süre sonra o paylaşımın ortadan kalkması ve başka kimsenin görmemesi gerekir. Eğer karşı taraf ekran görüntüsü almaya çalışırsa, tam da bu esnada Instagram sizi haberdar ediyor.

“Paylaşımlarımdan ekran görüntüsü alınıp alınmadığı konusunda endişelenmeli miyim?”

Eğer arkadaş listenize güveniyorsanız, bu yersiz bir endişe olacaktır. Tabii endişeli olup olmamanız tarafında, paylaştığınız içeriklerin de payı var. Örneğin kedinizin fotoğraflarını paylaşıyorsanız ya da bir film tavsiyesinde bulunuyorsanız, haliyle bu paylaşımlardan endişe duymanız yersizdir. Arkadaşlarınızla selfie paylaşımları ya da oynadığınız bir oyundan görüntüler paylaşıyorsanız, bu tip paylaşımlar da normal aslında.

Öte yandan, yaptığınız paylaşımlarda şiddet dili, gerçek dışı bilgi ve hassas görüntü gibi detaylara yer veriyorsanız, haliyle bu tip hamleler pek çok kişiyi rahatsız edecektir ve bu paylaşımları ekran görüntüsü olarak başka kişilerle paylaşanların olması da muhtemeldir.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy Z Fold 4, Suya Dayanıklı mı? Türkiye Fiyatı Ne?