Instagram Kids Konusunda Çocuklara Kötü Haber Geldi!

Yeni sosyal medya araştırması

Instagram Kids uzun süredir firma tarafından geliştirilen bir uygulama. Çocuklar için özel olarak geliştirilen bu uygulamanın şimdilik askıya alındığı bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda Facebook ve Instagram tarafından çocuklar için Instagram Kids adlı bir uygulamanın geliştirildiği basına yansımıştı. Basına yansıyan haberin hemen ardından gelişmeyi doğrulayan Instagram cephesi, bugün yaptıkları açıklama ile şimdilik uygulamayı geliştirmekten vazgeçtiklerini duyurdu.

Instagram Kids adlı uygulama, çocukları gelişim sürecinde sosyal medyanın zararlı içeriklerinden korumayı amaçlıyordu. 13 yaş ve altı kitleyi hedefleyecek olan Instagram uygulaması, şirketten yapılan açıklama ile askıya alındı.

Firma Instagram Kids Konusunda Gelen Tepkiler Üzerine Geri Adım Attı

Instagram’ın resmi blogu üzerinden bir açıklama yayınlayan şirket CEO ‘su Adam Mosseri, Instagram Kids uygulamasının hala yapılması gereken bir hamle olduğunu düşündüklerini ancak şimdilik projeyi askıya aldıklarını açıkladı. Şirketin bu kararı vermesinin çok zor olduğunu belirten Mosseri, yeni dönemde ebeveynler ve uzmanlarla temas halinde olacaklarını açıkladı.

Mosseri yaptığı açıklamada, uygulamanın askıya alınmasından sonraki ilk hedeflerinin platformu çocuklar için daha güvenli hale getirmek olduğunu söyledi. Projenin ilk aşamasındaki amaçlarının 10-12 yaş arası izleyiciler için özel bir uygulama geliştirmek olduğunu belirten Instagram CEO ‘su, projeyi askıya almanın bir çözüm olmadığını da sözlerine ekledi.

Yayınlanan açıklamanın ardından resmi Twitter hesabından da paylaşımda bulunan Instagram CEO ‘su, Instagram Kids projesinin askıya alınmasının çocukların 13 + uygulama yüklemesine ve gelişimlerine zarar verecek içeriklerle karşılaşmasına engel olmayacağını belirtti. YouTube ve TikTok ‘un 13 yaş altı kitlelere yönelik girişimlerinden bahseden Mosseri, benzer bir yol izlemek istediklerini açıkladı.İnstagram kids

Peki çocuklar için özel olarak hazırlanacak olan uygulamanın askıya alınması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Sosyal medya okur yazarlığı konusunda sadece işin içindeki uygulamalar değil kanun koyucuların da çalışması gerekiyor. Yetişkinler için yayınlanan içerikler bazen çocukların gelişimleri konusunda zararlı içeriğe dönüşebiliyor. BU tarz içeriklerden çocuklarımız uzak tutmak için ebeveynler olarak elimizden geldiğince denetleme yapmalıyız. Düzgün bir denetleme mekanizması oluşturursak çocuklarımıza daha iyi bir gelecek vaat edebiliriz.

İlgili Haberler

>> Instagram Kullanıyorsanız Doğum Tarihi Bilginize Dikkat Etmeniz Gerekiyor