macOS Big Sur 11 ARM desteği ile geldi

macOS Big Sur 11
Google News Abone Ol

Apple’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı 12 GB büyüklüğündeki macOS Big Sur 11 güncellemesi ARM desteği ile bugün yayınlandı.

Apple “One More Thing” etkinliğinde, 12 Kasım’da macOS Big Sur’u piyasaya süreceğini resmi olarak duyurmuşu. Apple bugün sözünü tuttu ve macOS Big Sur 11 güncellemesini yayınladı. Yeni M1 çipini kullanan yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Apple Mac mini, MacBook Air ve MacBook Pro, kutudan çıkar çıkmaz yeni macOS Big Sur ile birlikte gelecek.

Apple, macOS Big Sur’u bu yeni ARM tabanlı sistemlerde çalışacak şekilde özel olarak optimize ettiğini söyledi. Intel sürümünde bulunmayan önemli bir özellik sağlayacak. Bu özellik iOS ve iPadOS Uygulamasını çalıştırma yeteneği olacak.

Apple uygulamaları da iyileştirildi

 • Safari daha hızlı ve pil açısından daha verimli
 • Mesajlar artık efektleri, @bahsetmeleri, satır içi yanıtları vb. Destekliyor.
 • Haritalar “etrafa bakmayı”, iç mekan haritalarını ve “kılavuzları” destekler
 • Fotoğraflar genişletilmiş düzenleme özelliklerine sahiptir
 • Apple Music yeni bir “Şimdi dinle” bölümü içerir
 • Apple macOS Big Sur kısa ayrıntılar

Apple’ın resmi web sitesine göre macOS Big Sur, güç, güç ve güzel görünümün birleşimini yeni bir seviyeye taşıyor. Özenle hazırlanmış yeni tasarım, Mac’in gücünü tam anlamıyla deneyimlemenizi sağlıyor.

Safari tarayıcısı büyük yenilikler ile gelirken, harita uygulaması ve bilgi uygulaması yeni işlevlere sahip oluyor.

Yeni macOS Big Sur güncellemesi, sistem tercihlerinin yazılım güncellemesi bölümü kullanılarak tüm uygun Mac’lere indirilebilir. Tüm Mac güncellemeleri gibi, macOS Big Sur ücretsiz olarak indirilebiliyor. güncellemeyi alan modellere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • MacBook (2015 ve sonraki modeller)
 • MacBook Air (2013 ve sonraki modeller)
 • MacBook-Pro (2013 sonu ve sonraki modeller)
 • Mac mini (2014 ve sonraki modeller)
 • iMac (2014 ve sonraki modeller)
 • iMac Pro (2017 ve sonraki modeller, yani tüm modeller)
 • Mac Pro (2013 ve sonraki modeller)

Diğer değişiklikler arasında daha açık pencereler ve daha fazla şeffaflık, daha yarı saydam bir Dock, yeni bir tek tip kare uygulama simgeleri şekli, yeniden işlenmiş sistem sesleri ve daha fazlası yer alıyor.

macOS Big Sur 11

Wi-Fi, Bluetooth ve AirDrop kontrolü, klavye parlaklığı, rahatsız etmeyin modu, karanlık mod, ses seviyesi dahil olmak üzere özelleştirilebilir kontrol merkezine erişmek için yenilenmiş bir menü çubuğu da güncelleme ile geliyor. Benzer şekilde, bildirim merkezi de yeniden tasarlandı. Üç farklı özelleştirme boyutuyla uygulamalara ve iOS tarzı widget’lara dayalı daha etkileşimli bildirim gruplamaları yeni güncelleme ile gelen yenilikler arasında.

Apple M1 çipi macOS Big Sur ile daha güçlü

macOS Big Sur ve M1 çipi ile Mac kullanıcılarının kullanabilecekleri uygulama sayısı büyük ölçüde arttı. Apple tarafından geliştirilen tüm Mac yazılımları artık Universal’ı destekliyor ve M1 sisteminde yerel olarak çalışıyor.

Ayrıca, çeşitli mevcut Mac uygulamaları, Universal olarak güncellenmemiş olsalar bile, Apple’ın Rosetta 2 teknolojisi ile sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ayrıca, iPhone ve iPad’deki çeşitli uygulamalar artık doğrudan Mac’te kullanılabiliyor.

İlgili Haberler

>> Apple iPhone 12 Pil Değişim Fiyatları Açıklandı

>> Yeni MacBook Air Apple M1 ile geldi


CEVAP VER