Tesla Geri Vitesi de Otomatik Yapıyor

Tesla yenilenen Model S’i ile birlikte ne zaman geri vitesi kullanması gerektiğini bilen bir otomobil olacak

Yenilenecek olan Model S, Tesla tarafından ilk kez otomatik geri vitesi de sunuyor olacak. Böylece Tesla kullanıcıları vitesi hayatlarından çıkarmaya başlayacak.

.

Tesla CEO’su ve Technoking Elon Musk sonuçta Tesla araçların vites değişikliğini tamamen kendi yapacaklarını söyledi. Kısacası araçlar yazılımlarıyla çevrelerinde bir “farkındalık” sahibi olacak. Böylece araçlar gelecekte hiçbir müdahale olmadan geri gitmeleri gerektiğini anlayacaklar.

Yenilenen Model S artık direksiyon bölümünde diğer hiçbir araca benzemiyor. Kısacası araçta direksiyon arkasında yer alan kontrol amaçlı saplar bulunmuyor. Bu da demek oluyor ki sürücüler vitesleri ayarlamak için bile dokunmatik ekranı kullanmak durumunda. Ancak bu bazı güvenlik endişelerine de sebep oluyor. Lakin hala belirli kontroller için direksiyon üstü düğmeler var.

Tesla batarya değişimi

Bunun nedeni ise basit. Firma aracın ne zaman ve ne yöne gitmesi gerektiğine karar veren otopilot becerilerine zaten sahip. Kısacası bu akıllı sürüş özellikleriyle araç hala sürücü kontrolünde de olsa viteslere aracın kendi karar vereceği bir sistem yolda. Tesla bu ilginç özelliği “Akıllı Vites” olarak tanımlıyor. Tesla’nın 11. sürümüne gelen araç içi yazılımının tanıtım videosunda bu özellik ortaya çıktı. Ancak, bildiğimiz kadarıyla henüz bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında bir görüntü bulunmuyor.

Tesla yenilenen Model S’i ile birlikte ne zaman geri vitesi kullanması gerektiğini bilen bir otomobil olacak

Sonuçta artık bu özelliğin araçlara geleceği kesin. Basının eline geçen resmi bir belgede Tesla firması bu yeni özelliği şu ifadelerle anlatıyor:

“Araç oto sürüş sensörlerini akıllıca ve otomatik olarak gideceği yönü seçmek için kullanır. Örneğin, Model S ya da X’in önü bir garaj duvarına dayalıysa bunu algılar. Böylece araç düğmeye bastığında araç otomatik olarak geri vitese geçer. Sonuçta bu dünyanın en akıllı arabaları sürücüler için bir işlemi daha ortadan kaldırıyor.”

Bir Tesla kullanıcısı olan Michael Hsu ise şimdilik dokunmatik ekrandan değiştirilen vitesin nasıl zorlu bir işlem olduğunu gösteriyor. Videoda açık biçimde göreceğiniz gibi dokunmatik ekrandaki araç imgesini geriye çekmek gerekiyor. Araç imgesini ittiğinizde ise tekrar ileri gitmeye devam edebiliyorsunuz. Bu günümüzde oldukça normal duruyor. Ancak ben de dahil bazı kullanıcılar hala ses ayarının bile ekrandan yapılmasına alışamamış durumdayız.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here