Intel DG2 Serisi Ekran Kartlarının Özellikleri Ortaya Çıktı: Bu Kartlar Ciddi!

Intel DG2 Serisi ekran kartlarının özellik listesine bakalım
Google News Abone Ol

DG2 Serisi ile Intel de ekran kartı piyasasına adım atmaya hazır. Üstelik ortaya çıkan sonuçlar bu kartların ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Intel’in üstünden çok geçmeyen DG1 ekran kartı sadece işlemci içinde yer alan çekirdeğin karta taşınan haliydi. Böylece bu kart bir hayal kırıklığı olarak geçmişte kaldı. Ne var ki Xe-HPG DG2 çıkan her bir haberde daha da ümit duymamıza neden oluyor. Yabancı basında ortaya çıkan özellikler bu seride masaüstü ve mobil versiyonların olacağını gösteriyor.

Görünüşe göre Xe-HPG DG2 blok şeması bize çıkarımda bulunma şansı veriyor. Buna göre, Intel’in başlangıçta GPU’yu piyasaya süreceği Tiger Lake-H yongalarıyla eşleştirmeyi planladığını gösteriyor. Ne var ki Intel bu işlemci ailesiyle ilgili bu planları öteler bir tavırda. Söylentiler bu grafik kartı ailesinin Alder Lake ile karşımıza çıkacağını söylüyor. 

Intel Iris Xe’nin tüm özellikleri
Intel DG1 Ekran kartı

Beklentilere bakarsak bu kart ilk etapta Tiger Lake ile gelen PCIe 4.0 ile iyi bir eşleşme olması planı vardı. Ayrıca bu kartta DisplayPort 2.0 ve HDMI 2.0 desteği olması beklentisi vardı. Ancak bu geçen süreçte karta HDMI 2.1 desteğinin de eklendiği haberlerde geçiyor.

Intel DG2 Serisi ekran kartlarının özellik listesine bakalım

Çıkan haberlerde beş farklı DG2 ekran kartı yer alıyor. Özellikle bunlardan üçü yüksek performans hedeflenerek yapılan kartlar. Lakin diğer iki kart daha çok giriş seviyesi modeller olarak dikkat çekiyor. Bu kartların ortak yönü modelden bağımsız tüm kartların 16 Gbps GDDR6 belleklerle gelecek olması. Sonuçta bu durum kartların en az 100W TDP değerine sahip olması demek. Yani yüksek performans modellerde güç tüketimi 200W TDP değerini aşma ihtimaline sahip.

Serinin amiral gemisi kartı 512 EU koduyla anılıyor. Bu kartın işlemcisi 1.8 GHz frekansına kadar çıkıyor. Bu model 16 GB bellekle geliyor ve 256-bit bellek arayüzü ile karşımıza çıkacak. Böylece kartın 512 Gbps bant genişliğine sahip olması beklentisi var. Serinin tüm kartlarının ortaya çıkan özelliklerini tablo üzerinde inceleyebilirsiniz.

Raporlar ışığında bu kartların gelecek sonbahar ve kış aylarında satışa başlamasını bekleyebiliriz. Serinin üst seviye kartları Ekim ila Aralık aylarında satışa çıkacak. giriş seviye modellerin üretimi ise Aralık ayında ancak başlayacak. Bu da demek oluyor ki bu kartların satışına 2022 Mart gibi başlanmasını beklemeliyiz.

Diğer haberler:

>> Epic, Sony Oyunlarında Öncelik İçin 200 Milyon Dolar Teklif Etti

>> AnTuTu nisan ayı en iyi telefonlar açıklandı: Zirvedeki model şaşırtmadı

 


CEVAP VER